Sprawdź, jak w ciąży poradzić sobie z różnymi dolegliwościami, by jak najszybciej poczuć ulgę, a jednocześnie nie zaszkodzić maluszkowi.
Dopóki nie spodziewałaś się dziecka, niewielkie dolegliwości, takie jak ból głowy, gorączka czy przeziębienie, przeważnie nie wzbudzały w tobie silnego niepokoju.
Rozwiązanie było proste: tabletka przeciwbólowa, trochę odpoczynku i... po kilku dniach odzyskiwałaś formę.
Teraz jednak sytuacja się zmieniła. Obawiasz się, że twoje złe samopoczucie może w jakiś sposób zaszkodzić maluszkowi.
Do leków, które zwykle brałaś, podchodzisz z rezerwą, zastanawiając się, czy są bezpieczne dla dziecka.
Sprawdź zatem, w jaki sposób możesz sobie poradzić z najczęstszymi dolegliwościami tak, byś ty poczuła się lepiej, a maleństwo nie odczuło zgubnych skutków twojej kuracji.
Dokucza ci katar
Jego pojawienie się świadczy o początkach przeziębienia. Najpierw katar jest wodnisty, po kilku dniach wydzielina z nosa staje się gęściejsza, blokując dostęp powietrza do dróg oddechowych.
Co robić?
Aby ułatwić sobie oddychanie, kilka razy dziennie rób inhalacje. Do miski z gorącą wodą wsyp garść suszonych kwiatów rumianku i pochyl się nad miską, oddychając głęboko. Do inhalacji możesz też użyć zwykłej soli kuchennej.
Możesz też sięgnąć po preparaty, które nawilżą obrzękniętą śluzówkę nosa i pomogą go oczyścić, np. Sterimar, Marimer.
Podobnie działa przepłukiwanie nosa solą fizjologiczną: wlej kilka kropli do prawej dziurki nosa i energicznie ją wydmuchnij (lewą dziurkę w tym czasie zatkaj). Potem to samo powtórz z lewą dziurką nosa.
Uwaga: unikaj kropli do nosa, które obkurczają jego śluzówkę (np. Nasivin, Acatar) Podczas ciąży jest ona bardziej wrażliwa, więc kropelki do nosa powodują jej wtórny obrzęk.
Gorączkujesz
Pojawienie się gorączki świadczy o tym, że twój organizm walczy z rozwijającą się infekcją.
Co robić?
Dopóki twoja temperatura nie przekracza 38°C, zbijaj gorączkę domowymi sposobami. Pij herbatkę z malin, napar z lipy i czarnego bzu oraz bezpieczny dla kobiet w ciąży syrop stosowany przy przeziębieniu - Prenalen.
Możesz też brać chłodne kąpiele. Do wanny nalej wodę, która ma temperaturę o 2 stopnie niższą niż twoje ciało. Zanurz się po szyję. Po kilku minutach wytrzyj się energicznie i połóż do łóżka. Kąpiele powtarzaj kilka razy dziennie.
Jeśli gorączka nie spada, możesz sięgnąć po leki, ale tylko te, które zawierają paracetamol, np. Apap, Panadol, Codipar. Uwaga: nie bierz preparatów z ibuprofenem, gdyż mogą powodować wady układu krążenia u dziecka. Zapomnij także o aspirynie i jej pochodnych (polopirynie, etopirynie) - zawierają bowiem kwas acetylosalicylowy, który jest groźny dla płodu.
Boli cię gardło
To - prócz kataru i gorączki - kolejny sygnał nadchodzącej infekcji. W walce z bólem wykorzystaj najpierw domowe sposoby i zioła.
Co robić?
Ulgę przyniosą ci płukanki (np. ciepła, przegotowana woda z dodatkiem soli kuchennej albo szałwii). Możesz też kupić gotową mieszankę ziołową do płukania gardła - Septosan.
Jeśli płukanki nie pomagają, sięgnij po pastylki do ssania lub aerozole. Ale uwaga: wybieraj je bardzo ostrożnie! Możesz zastosować np. Tantum Verde (zarówno aerozol jak i tabletki) albo homeopatyczny preparat Homeovox.
Unikaj natomiast pastylek zawierających podbiał (np. Tymianek i podbiał), gdyż wpływają na krążenie krwi, a także drażetek, które szybko łagodzą ból gardła (np. Cholinex, Strepsils) - zawierają silniej działające substancje - salicylany - które mogą być niebezpieczne dla maluszka.