Reklama

Reklama

Chrapanie u dziecka

Gdy chrapią dziadkowie i babcie, pobłażliwie uśmiechamy się tylko i wiemy, że spędzona w ich towarzystwie noc na pewno nie należałaby do przespanych. Ale, gdy chrapie nasze dziecko budzi to w nas uczucie niepokoju. Czy oby na pewno wszystko jest w porządku?

Chrapanie groźniejsze niż się wydaje?

Reklama

Oczywiste wydaje nam się chrapanie, które występuje u osób dorosłych, ale żeby dzieci chrapały? Trudno nam jest to zrozumieć i najczęściej obawiamy się, że dziecku coś może dolegać. I słusznie, bo faktycznie chrapanie u malucha prawie w każdym wypadku jest oznaką jakiejś możliwej dolegliwości. Nasze obawy mają także nie tylko intuicyjne, ale głównie naukowe uzasadnienie. Jak wykazały przeprowadzone na grupie zdrowych dzieci badania naukowe, nocne chrapanie podczas snu pogarsza ich sprawność umysłową. Po takiej przechrapanej nocy, dziecko jest apatyczne. Ma problemy z wstaniem z łóżka rano, trudno jest mu się skoncentrować na czymkolwiek, a tym bardziej na nauce. Mimo snu, nie jest wypoczęte. Dlatego jeśli zauważymy, że nasze dziecko chrapie w czasie snu nie lekceważmy tego objawu i udajmy się do lekarza, który ustali przyczynę zachodzenia takiego procesu. Tym bardziej, że czasem chrapanie może świadczyć o zachodzących w organizmie malucha zmianach.

Dlaczego dziecko chrapie?

Przyczyn chrapania u dziecka może być kilka. Każda z nich może stanowić o odrębnej przypadłości dziecka.

• Problemy z migdałem

Najczęstszym powodem chrapania u dziecka jest przerośnięty trzeci migdałek. Jeżeli podczas wizyty u lekarza internisty występuje takie podejrzenie, konieczne jest dalsze pokierowanie do specjalisty, - laryngologa. Nie zawsze lekarz na podstawie, samego tylko oglądnięcia gardła dziecka, będzie mógł wystawić diagnozę. Dlatego czasem w przypadku niejasności konieczne będą badania. Tylko one pomogą w ustaleniu prawidłowej diagnozy. Jakie to badania? Pierwsze z nich to wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Drugie może być wykonane przez laryngologa i polega na oglądaniu dróg oddechowych dziecka światłowodem. Jeśli badania wykażą, przerost trzeciego migdała lekarz może zalecić jego operacyjne usunięcie. Ale nie zawsze takie działanie jest konieczne. Czasem wystarczy dobranie odpowiedniego leczenia i migdałek wraca do swoich pierwotnych rozmiarów. Oczywiście ile szkół, tyle nauk, dlatego zdania rodziców i lekarzy są podzielone. Jedni wolą poddać dziecko zabiegowi i usunąć migdałka raz na zawsze, inni nie chcą sięgać po, aż tak radykalne środki.

• Wiotkość krtani

Jest kolejnym z możliwych powodów chrapania. Nie jest to przypadłość, która wymaga szczególnego leczenia w wypadku, gdy dotyka małych. Wtedy zanika samoistnie wraz z ukończeniem przez dziecko 2 - go roku życia. O wiotkości tkanek krtani może świadczyć nie tylko nocne chrapanie, ale ciężki oddech dziecka w ciągu dnia, częste zapadanie na infekcje dróg oddechowych i trudności z prawidłowym oddychaniem podczas ich przechodzenia.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | chrapanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje