Reklama

Co to za plamka na skórze?

Nazywamy je malinkami i myszkami. Gdy takie zmiany występują u naszej pociechy, jesteśmy zaniepokojone. Co robić?

Fachowe nazwy plamek to naczyniaki i znamiona barwnikowe. Nie do końca są wyjaśnione przyczyny ich powstawania. Niektóre mają podłoże genetyczne, inne mogą powstać podczas porodu.

Różowa plamka na buzi

• Pamiątka po porodzie Niektóre niemowlęta rodzą się z małą, różową plamką na czole, między brwiami lub na powiece. Potocznie zmiany takie są nazywane uszczypnięciami bociana. Najczęściej powstają podczas porodu. Gdy dziecko przeciska się przez kanał rodny, dochodzi u niego do poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych w skórze. Zwykle plamka sama znika, zanim maluch skończy 4 lata. A jeśli nie - można ją usunąć w dorosłym wieku.

Reklama

Znamię jak ślad po winie

• Naczyniak płaski Różowa, czerwona lub sina, nieregularna plama może występować na tułowiu, karku lub głowie. To sprawka genów. Zmiana raczej sama nie zniknie. Można leczyć ją metodą laserową, wtedy zblednie - ale gdy dziecko skończy 12 lat.

Brązowy placek

• Znamię melanocytowe Występuje np. na policzku. Może być wrodzone lub nabyte (np. gdy dziecko często przebywa na silnym słońcu). Taka zmiana zawsze wymaga zbadania przez specjalistę i wykonania tzw. dermoskopii. Można ją usunąć chirurgicznie (wyciąć), ale decyzję o zabiegu zawsze podejmuje lekarz.

Plamka pod lupą

• Wizyta u specjalisty Każdą zmianę na skórze dziecka (plamkę, guzek, pieprzyk) skonsultuj z lekarzem dermatologiem. Dowiesz się, czy i jak często trzeba ją kontrolować.

• Objawy do konsultacji Zgłoś się z dzieckiem do lekarza zawsze, gdy: zmiana powiększy się, zmieni kolor, ulegnie zgrubieniu, zacznie krwawić lub łuszczyć się, pojawi się wokół zmiany dziwna obwódka.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy