Reklama

Reklama

Czy już pora do przedszkola?

Nasz test pomoże ci sprawdzić, czy twój malec jest gotowy do tego, by zostać przedszkolakiem.

Rozpoczęcie przedszkolnej edukacji to dla malucha przełomowy moment. Musi stawić czoła dużej grupie dzieci oraz dostosować się do nowych zwyczajów. Uważa się, że malec jest gotowy, by pójść do przedszkola, kiedy skończy 3 lata (tak jest w placówkach państwowych). Przedszkola prywatne przyjmują nawet nieco młodsze (2-, 2,5-letnie dzieci). Zastanawiasz się, czy posłać swojego smyka do przedszkola, ale nie jesteś pewna, czy sobie poradzi?

Reklama

Rozwiąż test!

Oto małe ABC kandydata do przedszkola. Nasza ankieta pomoże ci rozwiać niepokoje i wątpliwości, czy twój smyk poradzi sobie w nowej roli. Test składa się z dwóch części. Odpowiadając na pytania zawarte w pierwszej, sprawdzisz, na ile twój malec jest samodzielny. Natomiast pytania z części drugiej dadzą ci odpowiedź na to, czy twoje dziecko odnajdzie się w grupie i czy będzie potrafiło sygnalizować swoje potrzeby. Jeżeli jednak niektóre z pytań ankiety skłonią cię do zastanowienia się nad tym, czy twój szkrab naprawdę da sobie radę w przedszkolu, zapisz się na wizytę do psychologa, który oceni dotychczasowy rozwój dziecka.

Część 1: To już umiem zrobić sam. Odpowiedz na pytania i sprawdź, na ile twój malec jest samodzielny.

1. Maluch potrafi samodzielnie zjeść posiłek - posługuje się łyżką i widelcem, pije ze zwykłego kubka. TAK/NIE

2. Umie zdjąć i założyć ubranie, chociaż przy niektórych elementach garderoby (np. podczas wiązania sznurówek) potrzebuje jeszcze pomocy osoby dorosłej. TAK/NIE

3. Potrafi zgłosić potrzebę pójścia do toalety i w miarę samodzielnie się w niej obsłużyć. TAK/NIE

4. Myje sam rączki, buzię, dobrze także, gdy potrafi umyć sobie ząbki. TAK/NIE

Rozwiązanie:

4 odpowiedzi TAK: Brawo! Twój maluch jest naprawdę w wystarczającym stopniu samodzielny! Na pewno poradzi sobie z przedszkolnymi obowiązkami.

2 odpowiedzi TAK: Twoje dziecko już wiele potrafi, ale niektóre czynności musi jeszcze "dopracować". Ważne jest to, że pociecha chce sama jeść, ubierać się itp., a ty pozwalasz jej na pewne niedociągnięcia. na trenowanie tych umiejętności i nie denerwujemy się, gdy robi coś wolniej czy brudzi ubranko. Jest jeszcze czas, aby nadrobić braki. Panie w przedszkolu także są nastawione na pomoc takim jeszcze nieporadnym maluchom.

O odpowiedzi TAK: To prawdziwy problem, zwłaszcza, gdy maluch nie tylko nie potrafi, ale także nie interesuje się samodzielnym wykonywaniem wymienionych czynności. W takim przypadku warto zasięgnąć porady specjalisty - najlepiej psychologa.

Dowiedz się więcej na temat: edukacja | maluch | pytania | pora | dziecko | przedszkola

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje