Reklama

Reklama

Dlaczego krztusi się podczas karmienia?

Nasz 2- miesięczny synek często krztusi się podczas jedzenia. Czy to normalne u tak malutkiego dziecka?

Krztuszenie się dziecka to znak, że maluszek najprawdopodobniej nie łyka lub nie nadąża z połykaniem pokarmu z powodu zbyt szybkiego podawania mu go do buzi. Jeśli maluch jest karmiony sztucznie, prawdopodobnie dziurka w smoczku jest za duża.

Jeżeli karmi pani piersią, być może odstępy między karmieniami są za duże i głodne dziecko ssie zbyt łapczywie.

Aby nieco spowolnić wypływ mleka z piersi, może pani tuż przed przystawieniem synka odciągnąć niewielką ilości pokarmu z piersi. Dzięki temu w dalszej części karmienia pokarm będzie już wypływał nieco wolniej.

Reklama

Jeśli te sposoby nie pomogą, radzę wybrać się z dzieckiem do pediatry, aby specjalista ocenił, czy maluszek na pewno jest całkowicie zdrowy.

Krztuszenie się może być bowiem pierwszym sygnałem rozpoczynającej się infekcji górnych dróg oddechowych.

Może również świadczyć o występowaniu u dziecka innych, groźniejszych defektów, np. refluksu żołądkowo-przełykowego.

Efektywne ssanie i połykanie u niemowlęcia zależy również od stanu neurologicznego dziecka. Aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości, pediatra skieruje maleństwo na badania diagnostyczne, np. ultrasonografię jamy brzusznej oraz głowy (tzw. USG przezciemiączkowe) lub rentgen klatki piersiowej.

Lekarz może również odesłać malca na konsultację do laryngologa, który szczegółowo oceni jamę ustną, nosową i gardło malucha.

Przydatna może okazać się również wizyta z chłopczykiem u neurologopedy - specjalisty, który oceni zachowanie dziecka w czasie ssania oraz zaleci ewentualne ćwiczenia usprawniające tę czynność.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje