Idealny stanik do karmienia
To bardzo ważny zakup dla świeżo upieczonej mamy. Dlatego zanim go wybierzesz, sprawdź, na co zwrócić uwagę.
Kiedy na zakupy?
Stanik do karmienia powinnaś kupić przed porodem, ale nie wcześniej niż na przełomie 8. i 9. miesiąca - pod koniec ciąży biust nie zmienia bardzo swej wielkości, więc uda ci się dobrać odpowiedni model.
Jaki rozmiar?
Miesiąc przed planowanym terminem porodu weź miarkę krawiecką i zmierz się luźno w biuście, a ściślej - pod nim. Pamiętasz może swój obwód pod biustem sprzed ciąży (to ważne, bo po miesiącu od porodu powinnaś do niego wrócić)? Jeżeli nie, odejmij od obecnego około 10 cm (jeśli uważasz, że obwód powiększył ci się niewiele - 5 cm). Wyszło ci pod biustem np. 72 cm, a obwód powiększył się tylko nieznacznie? Odejmij 5 cm i zaokrąglij liczbę: do karmienia będziesz potrzebowała stanika o obwodzie 65 cm. Następnie oblicz rozmiar miseczki: od obecnego obwodu w biuście odejmij wyliczony obwód pod biustem. Różnica 13 cm to A, 15 cm - B, i tak dalej co 2 cm. Kiedy masz wyliczoną aktualną miseczkę, dodajesz rozmiar więcej i otrzymujesz wyjściowy rozmiar stanika do karmienia na okres tuż po porodzie. Jeśli np. dotąd nosiłaś 65 D, teraz możesz potrzebować 65 E.
Dobra miseczka
Wiele mam karmiących popełnia ten sam błąd: zamiast kupić stanik z większą miseczką, kupuje biustonosz o rozmiar większy w obwodzie. Tymczasem powinno być odwrotnie: można kupić biustonosz o takim samym obwodzie jak przed ciążą, ale za to z większymi miseczkami. Ich złączenie (czyli fragment między piersiami) powinno przylegać do mostka - jeśli tak nie jest, to znaczy, że miseczki są za małe. Wybierz większe, bo w ściśniętym biuście może powstać zator mleczny.
Ramiączka i zapięcie
Wbrew pozorom, ramiączka w stanikach do karmienia wcale nie muszą być szerokie (pod warunkiem, że stanik dobrze przylega w obwodzie). Tak naprawdę ramiączka służą głównie do przypięcia miseczek. Mama karmiąca często je odpina, dlatego istotną funkcję spełniają znajdujące się przy nich zapięcia. Najwygodniejsze są takie, które znajdują się na styku miseczki i ramiączka (patrz: zdjęcie wyżej). Miseczki mogą być też zapinane na zamek pod piersią, ale jest to rozwiązanie mniej wygodne i wymagające od mamy większej wprawy.
W pierwszych tygodniach po porodzie lepszy jest stanik bez fiszbin (wygodniej spać).
Odpowiedni materiał
Powinien być przewiewny i cienki. Niekoniecznie musi to być bawełna (wolniej schnie i łatwiej "łapie" plamy).
Ostatnie przymiarki
Zapnij się na najluźniejszą haftkę, pochyl się i ułóż dobrze biust w miseczkach, a następnie podnieś ręce do góry. Jest ci wygodnie? Nie tworzą się "buły"? Obwód stanika nie wchodzi na pierś? W takim razie wybrałaś dobry biustonosz.