Reklama

Reklama

Jak mądrze robić zakupy dla dziecka

Na sklepowych półkach jest mnóstwo produktów. Pięknych, kuszących cenami. Jak kupować to, co najlepsze dla pociechy?

Z pewnością nieraz zdarzyło ci się stać w sklepie przed półką pełną zabawek, jedzenia czy ubranek i wybierać to, co będzie najlepsze dla twojego dziecka. Niestety ten wybór nie jest łatwy. Produktów jest mnóstwo. Sklepy kuszą promocjami.

Reklama

Reklamy zachęcają nowościami, udoskonaleniami, idealnie dobranymi składnikami itp. Ale czy można im wierzyć? Każda z twoich koleżanek poleca coś innego, co już sama wypróbowała i się sprawdziło. Czym więc kierować się, robiąc zakupy dla dziecka? Przede wszystkim produkt musi być zdrowy i bezpieczny dla twojej pociechy.

Musi spełniać odpowiednie normy jakości, być dostosowany do wieku i potrzeb dziecka. Produkty żywnościowe nie mogą pochodzić z nieznanych źródeł. Powinny mieć właściwe certyfikaty, dostarczać dziecku niezbędnych składników odżywczych. Zawsze czytaj etykiety i wszelkie informacje umieszczone na opakowaniu! Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek.

Maluszek do 3. roku życia

W pierwszych trzech latach organizm dziecka jest bardzo delikatny. Z wieloma rzeczami maluch styka się po raz pierwszy. Nie wiesz, jak zareaguje na nowy produkt. Czy nie jest uczulony na jakiś składnik. Dlatego bardzo ostrożnie musisz dobierać rzeczy.

Postaw na te najlepszej jakości. Niestety zwykle będą to droższe produkty. Niestety za jakość trzeba zapłacić.

Jedzenie

Dla dziecka poniżej 3. roku życia produkty muszą być specjalnie oznaczone. Zwracaj uwagę na termin ważności! Warzywa i owoce kupuj w sprawdzonych miejscach, ryby i mięso - w sklepach, nie na bazarku. Kupuj produkty najmniej przetworzone.

• Wiek: Zwróć uwagę, dla jakiej grupy wiekowej jest produkt. Gdy jest napisane, że można go podać "od 7. miesiąca", oznacza, że może zjeść go dziecko, które skończyło już 6 miesięcy. Informacja "po 7. miesiącu" - danie jest dla dziecka, które zaczęło 8. miesiąc życia.

• Rekomendacje: Sprawdź, czy produkt jest rekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Warto mieć pewność, że mięso nie jest nafaszerowane hormonami, antybiotykami. Jeśli nie pochodzi z hodowli ekologicznej, dowiedz się, czy zakłady mięsne mają certyfikat ISO lub wprowadzają system HACCP.

Picie

Do 6. miesiąca życia maluch karmiony piersią nie potrzebuje dopajania. Później wybieraj te napoje, na których jest informacja, że są przeznaczone dla dzieci poniżej 3. roku życia.

• Woda: Powinna być niegazowana, bez dodatków smakowych, niesłodzona. Musi posiadać pozytywną opinię IMiD, CZD i atest PZH. Dla niemowlaka odpowiednia jest wyłącznie woda źródlana lub niegazowana mineralna niskozmineralizowana z zawartością sodu do 20 mg/l. Roczny maluch może pić już wodę średniozmineralizowaną. Na etykiecie szukaj info, czy można dawać wodę prosto z butelki!

• Soki: Kupuj soki z oznaczeniem "środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla niemowląt i małych dzieci". Możesz mieć pewność, że nie zawierają konserwantów, barwników, cukru, a owoce i warzywa pochodzą z kontrolowanych upraw. Sprawdź informację, od jakiego wieku możesz podać sok.

Ubranka

Skóra malucha jest delikatna, łatwo ją podrażnić. Ubranka powinny być w dobrym gatunku, solidnie wykonane.

• Naturalne tkaniny: Na metce musi być nazwa producenta i skład materiału. Dla malucha najlepsza jest stuprocentowa bawełna. Nie uczula i pozwala oddychać skórze. Syntetyczne tkaniny nie przepuszczają powietrza, maluch się w nich przegrzewa.

• Jasny kolor: Dla niemowlaka staraj się wybierać jasne ubranka, bez nadruków. Jasne kolory zawierają mniej barwników, które mogą uczulać. Szukaj ubranek z certyfikatem bezpieczeństwa Öko-Tex Standard 100. Oznacza, że do produkcji nie użyto szkodliwych substancji, np. pestycydów, alergizujących i rakotwórczych barwników.

• Bez ozdób: Unikaj cekinów, koralików, pomponów. Te elementy maluch może łatwo oderwać i połknąć. Nie kupuj ubranek z troczkami i sznurkami (np. przy kapturze). Maluch może nimi o coś zahaczyć, mogą się oplątać wokół szyi.

Zabawki

Nie zawsze te wyszukane, interaktywne są dobre dla dziecka. Warto kupować klasyczne, proste zabawki, np. klocki, które doskonale rozwijają i na pewno nie znudzą smyka. Najważniejsze, by zabawka nie stwarzała zagrożenia dla zdrowia.

• Symbole bezpieczeństwa: Powinna być informacja, dla jakiego wieku jest przeznaczona zabawka. Skrzywiona w podkówkę buzia w czerwonym przekreślonym kółku i przekreślony znak 0-3 oznacza, że nie nadaje się dla dziecka poniżej 3. roku życia. Ważne symbole to: CE - poświadczenie producenta, że zabawka jest wykonana zgodnie z normami UE (nie jest to certyfikat bezpieczeństwa i jakości), TÜV - zabawka spełnia normy unijne i substancje zastosowane do produkcji są bezpieczne dla dziecka, PEFC - potwierdza bezpieczeństwo zabawki i normy ekologicznej.

• Czyszczenie: Zwróć uwagę, czy zabawkę można wyczyścić, bo to też siedlisko bakterii. Przekreślona wanienka oznacza, że nie wolno moczyć całej zabawki. Znaczek dziecka wycierającego klocek znaczy, ze można przecierać ją wilgotną szmatką.

Dowiedz się więcej na temat: zabawki | prezenty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje