Prawdziwa zmora turystów nad Bałtykiem. To gorsze od tłumów i silnego wiatru
Wakacje nad Bałtykiem często przypominają grę w ruletkę. Albo wylosujemy słońce i sprzyjającą aurę, albo część urlopu spędzimy spacerując we mgle w pelerynach przeciwdeszczowych. Humor polskich turystów często psuje też silny wiatr, który uniemożliwia opalanie się nawet za parawanem. Do tego tłumy i dość wysokie ceny kwater czy gastronomii. Do bałtyckich plag coraz częściej zalicza się toksyczne sinice w morzu, z powodu których zamykane są kąpieliska. Niestety ze względu na podwyższanie się temperatury wody to coraz częściej występujące nad polskim morzem zjawisko. Sprawdź, czym są sinice, dlaczego są tak groźne i dowiedz się, które kąpieliska nad morzem są obecnie zamknięte z ich powodu.

Spis treści:
Czym są sinice i kiedy się pojawiają?
Sinice to jedne z najstarszych mikroorganizmów na Ziemi, które nazywa się też cyjanobakteriami. Ich zakwit oznacza masowe rozmnożenie się, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Wszystko dlatego, że niektóre z sinic wydzielają toksyczne substancje. Do zakwitu sinic w Bałtyku dochodzi najczęściej, gdy podnosi się temperatura wody, co jest szczególnie frustrujące dla turystów - kiedy wreszcie można liczyć na lepsze warunki do wyczekiwanej kąpieli, wraz z nimi pojawiają się szkodliwe bakterie. Niestety to niejedyny powód. Do Bałtyku trafiają też zanieczyszczenia pochodzące z rolnictwa - przede wszystkim nawozy, a nadmiar azotanów i fosforanów prowadzi do nadmiernego wzbogacenia akwenu w składniki odżywcze. Skutkuje to namnażaniem się zarówno sinic, jak i glonów.
Jak rozpoznać obecność sinic w Bałtyku?
Sinice nie zawsze są widoczne gołym okiem, dlatego w pierwszej kolejności należy zwracać na komunikaty na plażach. Czerwona flaga przy budce ratownika oznacza zakaz kąpieli, a jego przyczyną mogą być właśnie bakterie. Zakwit sinic często skutkuje zmętnieniem wody i zmianą jej koloru, która staje się sino-zielona. Mogą też pojawić się śluzowate kożuchy, które przypominają wyciek zanieczyszczeń, np. oleju czy ropy. Woda wydziela też wtedy nieprzyjemną, rybią woń.

Dlaczego sinice są tak niebezpieczne?
Zakwit sinic skutkuje obecnością szkodliwych dla organizmu toksyn. Kąpiel w zanieczyszczonej wodzie może prowadzić do silnych zatruć układu pokarmowego. Objawiają się one nudnościami, wymiotami, biegunką, bólem głowy, a nawet wysoką gorączką. W skrajnych przypadkach kontakt z sinicami może doprowadzić do uszkodzeń wątroby lub układu nerwowego. Dlatego w przypadku takich objawów i po kąpieli w morzu najlepiej zgłosić się do lekarza. Sinice mogą też wywołać silną alergię na skórze oraz zapalenie spojówek.
Jak sprawdzić, które kąpieliska nad morzem są zamknięte?
Obecnie zamknięte są niektóre kąpieliska w Gdańsku, Sopocie i na Helu. Listę zamkniętych kąpielisk można na bieżąco sprawdzać na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętać trzeba, że w przypadku zamknięcia kąpieliska kontaktu z wodą nie powinny mieć też zwierzęta.