Reklama

Reklama

Kiedy maluch ma ospę

Lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka

Dziecko najczęściej zapada na nią wiosną. Wtedy na jego ciele pojawiają się swędzące krostki, które mogą uprzykrzyć mu życie. Co powinnaś zrobić?

Reklama

Każde dziecko przechodzi ospę inaczej. Niektóre maluchy mają niewielkie objawy i zaledwie kilka krostek, u innych pojawiają się setki wykwitów i wysoka gorączka, trwająca kilka dni. Bez względu na to, jak ospa przebiega, zawsze konieczna jest wizyta u lekarza i przestrzeganie jego zaleceń. Przeczytaj, jak rozpoznać i leczyć tę chorobę oraz jak pomóc brzdącowi.

PIERWSZE OBJAWY

Wiatrówką, gdyż tak potocznie nazywana jest ospa, dzieci zwykle zarażają się w żłobku, a także w przedszkolu. Już na dzień albo dwa przed pojawieniem się typowych objawów ospy, czyli pierwszych pęcherzyków, dziecko może źle się czuć lub być niespokojne. Może mieć także bóle głowy, mięśni, stan podgorączkowy oraz lekki katar. U niektórych maluchów występują również bóle brzuszka oraz biegunki.

CAŁY W KROSTACH

Wysypka najpierw pojawia się na brzuchu i plecach, potem na twarzy, ramionach, udach, głowie oraz błonach śluzowych (w okolicy powiek, w jamie ustnej i na narządach płciowych). Na skórze dziecka wykwitają czerwone plamki i grudki, które po kilku godzinach wypełniają się surowiczym płynem. Pęcherzyki te łatwo pękają, czasem nawet samoistnie. Po 2-3 dniach płyn mętnieje i wtedy zamieniają się one w krosty. Te zaś po tygodniu pokrywają się strupami, które odpadają po ok. 2-3 tygodniach. Pozostałe po nich przebarwienia ustępują nawet do kilku tygodni później, na ogół nie zostawiając żadnych śladów. Pęcherzyki pojawiają się na ciele dziecka w kilku bądź kilkunastu kolejnych rzutach. Kiedy jedne krostki przysychają, obok nich tworzą się nowe. Chory malec może więc mieć na ciele jednocześnie i czerwone plamki, i pęcherzyki z surowiczym płynem, i przysychające strupki. Kolejnemu rzutowi wysypki towarzyszy zazwyczaj wysoka temperatura - nawet 40°C.

SKUTECZNA KURACJA

Zauważyłaś u maluszka podobne objawy? Jedź z nim do pediatry albo wezwij lekarza do domu. Jeśli choroba przebiega łagodnie, leczenie sprowadzi się do łagodzenia dolegliwości. Aby zmniejszyć dokuczliwy świąd, lekarz zaleci smarowanie pęcherzyków wysuszającymi papkami, zawierającymi kojący mentol, np. Pudrodermem lub jednoprocentowym roztworem gencjany, który również działa odkażająco. Środki te powinnaś nakładać na zmienione miejsca patyczkiem kosmetycznym. Należy robić to delikatnie, aby nie podrażniać pęcherzyków. Gdy swędzenie okaże się wyjątkowo dokuczliwe, lekarz może zalecić leki usokajające (np. Hydroksyzynę), aby maluch mógł spokojnie spać, i antyhistaminowe (np. Clemastin), które złagodzą świąd. Jeśli ma on wysoką temperaturę, możesz podać mu preparaty przeciwgorączkowe - najlepiej paracetamol (np. Panadol, Calpol).

Dowiedz się więcej na temat: objawy | wody | lekarz | dziecko | maluch

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje