Urośnie tam, gdzie trawa nie może. Oto inwestycja na długie lata w ogrodzie
Roślina do zadań specjalnych? Barwinek jest na wyciągnięcie ręki. Nie dość, że nie sprawia większych kłopotów uprawowych, to na dodatek przepięknie wygląda przez cały rok. Co więcej, barwinek w ogrodzie bez problemu może zastąpić trawnik i pokryć trudną do zagospodarowania przestrzeń. Czego chcieć więcej? Zacząć uprawę barwinka!

Przyjaciel ogrodu: oto barwinek pospolity
Długowieczny, odporny i piękny - to trzy pierwsze cechy, kiedy myślimy o barwinku pospolitym. Niewielki wzrost nie jest dla niego problemem, bo jego głównym zadaniem jest funkcja okrywowa: szczelnie zarasta takie miejsca, gdzie trawna nie zawsze wyrośnie gęsto.
Jak poznać barwinka? Oto roślina płożąca, która ma niewielkie, podłużne i zakończono ostro liście. Nie zachwyca wysokością, ale za to nadrabia gęstością oraz faktem, że w kwietniu i maju pojawiają się drobne, ale w sporej ilości kwiaty. Płatki ich są fioletowe albo różowe, albo białe.
Choć kwitnienie barwinka trwa niezbyt długo, to fakt: może ono się czasem wydłużyć, jednak lepiej spieszyć się z nacieszeniem widokiem barwinka. Z drugiej strony, roślina jest zimozielona, dlatego przez cały rok jego atrakcją się żywe i ładne liście.
Barwinek do zadań specjalnych

W naszym ogrodzie panują ekstermalne warunki? Barwinek sobie z tym doskonale poradzi. Świetnie będzie rósł w zacienionym miejscu oraz np. pod drzewami, gdzie inne rośliny nie są atrakcyjne. Planujemy skalniak? Mamy skarpę, która wymaga zazielenienia? Rozważmy zasadzenie barwinka, który również w takich miejscach spełni należycie swoją rolę.
Mamy ogród umiejscowiony w pełnym słońcu? W takim razie uprawa barwinka jest utrudniona, ale nie niemożliwa. Wystarczy zadbać i większą dawkę wilgoci w porządkowej fazie wzrostu, a po pewnym czasie będzie równie piękny, co w zacienionym zakątku ogrodu.
Zauroczyliśmy się barwinkiem, ale nie jesteśmy posiadaczami ogrodu lub działki? Przepiękna i drobna roślina może być również uprawiana na balkonie albo tarasie: wystarczy jedynie doniczka z żyzną ziemią.
Warunki uprawowe dla barwinka? Oto wskazówki

Co zrobić, żeby barwinek rósł jak marzenie? Najlepiej zasadzić go w najdogodniejszych warunkach. Barwinek preferuje gleby żyzne i próchnicze: tam rośnie najlepiej. Oczywiście, lepiej prezentuje się w półcieniu i cieniu, a także preferuje takie miejsca, które są osłonięte od wiatru. Dlaczego? Barwinek narażony jest na porywiste podmuchy i mogą one połamać młode gałązki.
Oczywiście, barwinek może być posadzony w innej glebie oraz w pełnym słońcu, wtedy jednak będzie rozwijał się nieco dłużej oraz trzeba będzie częściej go np. podlewać, kiedy promienie słoneczne będą intensywnie ogrzewać liście rośliny.
Barwinek - jak już zostało wspomniane - może być alternatywą dla trawnika, ale nie tylko. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić go w pobliżu ścian: domu albo altany. Barwinek, z racji tego, że nie osiąga ogromnych rozmiarów (rzadko przekracza 20 cm wysokości), ale nie przeszkadza mu towarzystwo innych roślin cieniolubnych. Dobrze rośnie w pobliżu funkii, paproci, ciemierników oraz pokrzywek.
Barwinek dobrze znosi zarówno susze, jak i mróz, dlatego to inwestycja na wiele lat. Oczywiście, największą trwałością odznaczają się rośliny wieloletnie: młode sadzonki powinny być jednak cyklicznie podlewane, a także w pierwszym zimowym sezonie: zakrywane agrowłókniną.