Reklama

Reklama

Kochanie, to naprawdę miłe!

Piłka, rower, rolki nigdy nie należały do ulubionych zabawek twojej pociechy. Z zachętą mamy i taty może się do nich przekonać.

Wakacje to dobry moment, by rozruszać dziecko, które nie lubi aktywności fizycznej. To też okazja, by zaszczepić zamiłowanie do sportu na dłużej - i to tym najbardziej opornym - przedszkolakom oraz uczniom, dla których zajęcia gimnastyki są największą zmorą.

Wolny czas spędzajcie aktywnie

Nie każdy ma talent do sportu. A uszczypliwe komentarze kolegów na lekcji wf-u lub podczas wspólnych zabaw na podwórku na dobre mogą zniechęcić dziecko do ruchu.

W tej sytuacji powinnaś bardziej zaangażować się we wspólne zabawy ruchowe z pociechą. Życzliwość, entuzjazm mamy i taty ośmielą dziecko i zachęcą je do aktywności.

Reklama

• Udowodnij, że ruch może być świetną zabawą. Rodzinne przejażdżki rowerem, kopanie z tatą piłki, jazda z mamą na rolkach, to okazje, by razem miło spędzić czas. Zrób wszystko, aby te chwile dziecko dobrze zapamiętało.

Nie stawiaj zbyt wysoko poprzeczki. Nie zakładaj bicia rekordów. Nie okazuj zniecierpliwienia. Przeciwnie, chwal dziecko za dzielność i wytrwałość.

Takie nastawienie sprawi, że ani się spostrzeżesz, kiedy dziecko samo zapyta: "Mamo, kiedy znów wyjdziemy na rower?".

• Odwiedzajcie miejsca zachęcające do ruchu. Dzieci są ciekawe wszystkiego. Zaproponuj więc spacer krętą leśną dróżką, wyprawę szlakiem rowerowym albo trasą, którą sami ustalicie na podstawie mapy.

Może podczas wakacyjnych wycieczek uda wam się odwiedzić park linowy lub wodny. Wspinaczka z tatą po linie czy zjazd z mamą zjeżdżalnią jak serpentyna może być nie lada atrakcją. Adresy ciekawych miejsc dla dzieci znajdziesz na stronie: www.polskadladzieci.pl.

Obserwujcie, jak grają mistrzowie

Zachętą do większej aktywności fizycznej mogą być sławni sportowcy. Niejeden chłopak zaczął kopać piłkę, bo chciał być jak Cristiano Ronaldo. Wiele dziewczynek zapragnęło grać w tenisa jak Agnieszka Radwańska.

Choć oglądanie programów sportowych nie zastąpi ruchu, może do niego skutecznie zachęcić. Trwające rozgrywki mundialowe to doskonała okazja, by rozbudzić w dziecku chęć do spróbowania swoich sił na boisku piłkarskim!

Wybierzcie najlepsze zajęcia

Niechęć do ruchu bywa spowodowana przykrymi doświadczeniami (srogi nauczyciel, przebyta kontuzja, złośliwe uwagi kolegów). Postaraj się znaleźć dziecku sportowe zajęcia, które polubi.

• Koniecznie kieruj się predyspozycjami latorośli. Dziecko, które dobrze czuje się w grupie, zachęć do gier zespołowych. Dla nieśmiałego introwertyka lepsza będzie np. jazda na rowerze.

• Zapytaj instruktora, jak są prowadzone zajęcia. Sport powinien być dla dziecka rozrywką. Forsowne i monotonne ćwiczenia mogą zniechęcić każdego do ruchu. Nie warto więc nastawiać dziecka na bicie rekordów, a raczej pokazywać, ile frajdy można czerpać z aktywności fizycznej.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: rower | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje