Reklama

Reklama

Koniec kłopotów z apetytem

Twoje dziecko grymasi przy posiłkach? A może je zbyt mało lub wybiera nie to, co powinno? Pomożemy ci znaleźć sposób na brzdąca.

Kiedy słyszymy, że niemowlę lub kilkulatek ma kłopoty z jedzeniem, zwykle myślimy, że jest niejadkiem.

Reklama

Problemów może być jednak więcej, np. nietypowe upodobania kulinarne, domaganie się posiłków o późnej porze, niechęć do próbowania nowych smaków. W takich sytuacjach rodzice czują się bezradni i uciekają się najczęściej do popularnych, ale nieskutecznych metod (np. przymuszają lub starają się malucha przekupić).

Tymczasem nie tędy droga. Psychologowie i dietetycy uważają, że w naszej kulturze jedzenie jest silnie związane z emocjami i bywa wyrazem rodzicielskiej kontroli nad dzieckiem. Rodzice zwykle nie zastanawiają się, ile pokarmu maluch faktycznie potrzebuje (objętość żołądka małego dziecka jest niewielka), tylko kierują się swoim wyczuciem.

A zdrowe dziecko je wtedy, kiedy czuje głód. Jak zaradzić problemom z jedzeniem?

Układajcie menu nie tylko zgodnie z zaleceniami żywieniowców - choć to bardzo ważne - ale także biorąc pod uwagę upodobania brzdąca.

I to jemu pozostawcie decyzję, jak dużą porcję zje tym razem. Część kłopotów z dietą smyka zależy od jego wieku i da się łatwo rozwiązać.

1. Problemy z niemowlęciem

Pierwszy rok życia jest dla dziecka bardzo ważny - maluch poznaje nowe smaki, zapamiętuje je, a jednocześnie kształtują się jego nawyki żywieniowe. Zwykle przez pierwsze pół roku jedzenie nie sprawia większych kłopotów: brzdąc chętnie pije mleczko z piersi lub butelki. Problemy zaczynają się w chwili rozszerzania diety.

Wprowadzenie dziecka w świat nowych smaków i konsystencji nie jest proste. Jeśli półroczny maluch wzbrania się przed nowymi daniami, nie zmuszaj go do jedzenia. Widać nie jest jeszcze gotów.

Najlepsze, co możesz zrobić, to systematycznie ponawiać próby wprowadzenia nowych dań. Gdy malec stanowczo odmawia, odpuść i spróbuj kolejnego dnia, a jeśli ponownie się nie uda, odczekaj jeszcze kilka.

Aby zachęcić brzdąca do jedzenia, podawaj mu potrawy o konsystencji gładkiego, dość rzadkiego kremu. Zaproponuj odrobinę kleiku ryżowego na mleku swoim lub modyfikowanym, przecier z ziemniaka lub marchewki (na początek wystarczą 1-2 łyżeczki).

Jeśli malec zamiast połykać, wypluwa jedzenie, zachowaj spokój. Widać brzdąc potrzebuje więcej czasu. Podpowiadamy, co robić gdy...

Zupki jada tylko z butelki i nie akceptuje łyżeczki

Specjaliści są zdania, że nowe posiłki należy dziecku podawać łyżeczką, gdyż zbyt długie karmienie butelką niepotrzebnie przedłuża okres ssania i niekorzystnie wpływa na zgryz. W drugim półroczu niemowlę powinno nauczyć się nowego sposobu jedzenia: przeżuwania i gryzienia. Picie zupki przez butelkę opóźnia ten proces.

Poza tym smyk dostaje potrawę rozcieńczoną (tylko taka przeleci przez smoczek), a zatem o obniżonej wartości odżywczej.

Warto więc dołożyć starań, by brzdąc polubił jedzenie łyżeczką. Najpierw niech się z nią zaprzyjaźni - pozwól mu ją wkładać do buzi, uderzać nią o miseczkę.

Potem możecie jeść na dwie łyżeczki - jedną dla malca do zabawy, drugą dla ciebie do karmienia. Nie przejmuj się tym, że zupka będzie lądować na stoliku, śliniaczku i podłodze. Cierpliwie trenujcie, a niebawem dziecko będzie całkiem sprawnie jadło.

Nie wypija całej porcji mleka zalecanej w schemacie żywienia

Warto pamiętać, że schemat żywienia podaje informacje orientacyjne. Dlatego nie trzymaj się sztywno tabel, tylko dopasuj normy do indywidualnych potrzeb maluszka. Kieruj się jego tempem rozwoju i apetytem.

Niektóre dzieci jedzą rzadziej, ale większe porcje. Inne potrzebują mniejszych posiłków, za to częściej. Jeśli twój malec zostawia mleko w butelce, nie zmuszaj go, aby wypijał mieszankę do końca. Według specjalistów, ilość spożywanych jednorazowo kalorii podlega dość dużym wahaniom.

Jeśli dziecko wygląda na zadowolone, a jego waga i wzrost rosną proporcjonalnie, to znaczy, że zjada odpowiednie ilości.

Dowiedz się więcej na temat: nowości | rodzice | apetyt | karmienie | niemowlę | potrawy | butelki | maluchy | kłopoty | maluch | jedzenie | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje