Reklama

Oczy smyka pod kontrolą

Długie odrabianie lekcji, oglądanie telewizji, granie na komputerze to codzienność naszych dzieci. Co zrobić, żeby miały dobry wzrok?

Specjaliści przestrzegają, że coraz więcej dzieci ma wady wzroku. To skutek m.in. czytania przy złym świetle i przesiadywania przed komputerem. Ale twój skarb nie musi być skazany na takie kłopoty.

Podczas odrabiania lekcji

Ustaw biurko przy oknie

Jeśli dziecko uczy się w dzień, to najlepszym oświetleniem jest światło naturalne. Maluch praworęczny powinien mieć okno z lewej strony, leworęczny - z prawej.

Zadbaj, żeby w czasie wieczornej nauki pociecha miała włączoną lampkę na biurku

Samo górne oświetlenie nie wystarczy (choć jest konieczne)! Jeśli dziecko pisze prawą ręką, lampka powinna stać z lewej strony, dziecko leworęczne - lampka ustawiona jest z prawej.

Reklama

Pilnuj, by podczas czytania lub pisania dziecko trzymało książkę albo zeszyt w odpowiedniej odległości od oczu (ok. 40 cm).

Uwaga! Utrzymuj w czystości... szyby w pokoju dziecka. Wtedy do pomieszczenia dociera więcej światła, co jest korzystne dla wzroku.

Gdy gra na komputerze

Popraw ustawienie monitora

Monitor nie może stać na tle okna! Ekran powinien być oddalony od twarzy o ok. 1 m. Górna krawędź ekranu musi znajdować się poniżej poziomu oczu.

Ustaw w pokoju doniczki z kwiatami (np. paprocie). Gdy dziecko będzie na nie patrzyło, jego oczy będą odpoczywały. Ponadto rośliny powodują naładowanie powietrza jonami ujemnymi, które ograniczają szkodliwy wpływ komputera na wzrok.

Często wietrz pokój

Wtedy pole elektromagnetyczne jest słabsze i do oczu nie przylegają cząsteczki kurzu (mogą być powodem podrażnienia).

Ogranicz czas używania komputera do 45 minut dziennie.

Co 15 minut zalecana jest przerwa, w czasie której dziecko powinno ćwiczyć mruganie i przenoszenie wzroku na odległe obiekty.

Kontrola u okulisty

Jest zalecana, gdy dziecko ma problemy z odczytaniem dobrze widocznych znaków, np. numeru autobusu i podczas patrzenia mruży oczy. Sygnałem, że trzeba sprawdzić wzrok mogą być również... gorsze stopnie w szkole.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy