Reklama

Reklama

Pilnuj się, skarbie! Latem tak łatwo można się zgubić

Zabawa w plenerze, plaża, spacer po deptaku. Tak łatwo tam stracić dziecko z oczu. Co zrobić, aby taki scenariusz się nie zdarzył?

Najwięcej dzieci gubi się podczas wakacji. Zwykle znajdują się po kilkunastu minutach, jednak stres jaki przeżywają, jest tak silny, że zdarzenie to na długo zapada im w pamięć.

Co zrobić, aby się nie zgubiło

• Jak przygotować się do wyjścia z dzieckiem:

Opowiedz o ważnych zasadach. Unikaj ogólników typu: "Bądź grzeczny". Powiedz konkretnie, np.: "Trzymaj mnie za rękę", "Nie wychodź za ogrodzenie".

Zajmij pociechę czymś ciekawym. Wybierając się z dzieckiem na targ, wręcz mu koszyk, gdzie będziecie wrzucać owoce. Koc na plaży rozłóż obok np. dmuchanych zabawek albo budujcie zamki z piasku.

Reklama

Ubierz kolorowo. Pomarańczowy kapelusik czy czerwony plecaczek - dzięki nim zobaczysz pociechę z daleka.

• Co dziecko musi wiedzieć

Zna adres i numer telefonu do rodziców lub opiekuna. Upewnij się, że dziecko przyswoiło sobie te informacje. Jeśli ma problem, zapisz je na kartce albo na "wizytówce" (najlepiej wszyj ją przy metce ubraniowej). Na plażach pytaj ratowników o specjalne opaski-niezgubki na rękę dla dzieci, można na nich wpisać kontakt do mamy.

• Bez pytania nie oddala się od mamy. Tłumacz, że zawsze musi cię informować, dokąd zamierza się wybrać.

Jeśli stracicie siebie z oczu

• Co powinna zrobić mama

Wyznacz, kto ma czekać na dziecko. Gdy zaczniesz poszukiwania, pociecha może wrócić na miejsce, z którego się oddaliła. Poproś, by osoba, która była z wami,czekała np. przy kocu na plaży na dziecko. Jeśli byłaś z dzieckiem sama, zostaw swój numer telefonu np. osobie wypoczywającej obok.

Gdy dziecko wróci, szybko zostaniesz poinformowana. Natychmiast zgłoś zagubienie pociechy. Na koncertach, festynach, jarmarkach, na dworcach są punkty informacyjne, gdzie można dać ogłoszenie o zaginięciu.

• Czego warto nauczyć dziecko

Prośba o pomoc to normalne. Tłumacz, że najlepiej zgłosić się do ratownika, policjanta, strażnika miejskiego, kobiety z dzieckiem.

Oddalanie się jest nierozsądne. Uprzedź dziecko, by nie krążyło po okolicy. Najlepiej niech czeka w miejscu, gdzie zorientowało się, że oddaliło się od mamy.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje