Reklama

Reklama

Pytania, które... wstydzisz się zadać

Wydaje się, że o porodzie wiesz już prawie wszystko, ale nadal są sprawy, które nie dają ci spokoju? Większość przyszłych mam dręczą podobne pytania. Odpowiada na nie doświadczona położna.

Tych pytań nie zadałaś w czasie wizyty w szpitalu lub zajęć w szkole rodzenia, bo o nich zapomniałaś albo... wydawały ci się zbyt intymne, za bardzo bezpośrednie, dosadne. Ale jest jeszcze czas, by poznać na nie odpowiedź.

Reklama

Czy poród naprawdę tak strasznie boli?

Odczuwanie bólu jest bardzo indywidualne - to, co dla jednych kobiet jest bólem nie do wytrzymania, dla innych jest dużym dyskomfortem,

z którym jednak można sobie poradzić. Na początku skurcze będą podobne do tych w czasie miesiączki, ale silniejsze. Może też boleć odcinek lędźwiowy kręgosłupa i górne części ud. Później skurcze przybierają na sile. Właśnie wtedy możesz wykorzystać wszystkie metody łagodzenia bólu - znieczulenie zewnątrzoponowe, zmiany pozycji, kołysanie się na piłce, relaks pod wodą (ciepły prysznic), masaż. Pomoże też przygaszone światło i ciepło - organizm wtedy lepiej wydziela oksytocynę - hormon odpowiedzialny za przebieg akcji porodowej. Gdy rozwarcie osiągnie 7 cm, możesz poczuć się bardzo zmęczona (to tzw. kryzys 7 centymetra) - skurcze będą silne i długie, a przerwy między nimi krótsze. Pamiętaj jednak, że zbliżasz się do szczęśliwego finału. Gdy rozpocznie się drugi okres porodu - rozpoznasz go bez trudu. Skurcze parte odczuwa się podobnie jak parcie na stolec. Ten etap trwa już naprawdę krótko. Pomoże ci właściwe oddychanie (szybki oddech w czasie skurczu). Gdy pokaże się główka, pozostanie już tylko kilka sekund.

Czy wszystkie kobiety krzyczą przy porodzie?

Wydzielana w czasie porodu adrenalina to hormon walki, który może zmusić cię do krzyku. Nie wstydź się go. Położne są przyzwyczajone do krzyku, a poza tym pomaga on rozluźnić mięśnie krocza.

Czy to moŻliwe, by rodziĆ nawet 18 godzin?

Tak. Zwykle dłużej rodzą te kobiety, które po raz pierwszy zostają mamami. Jednak nie da się przewidzieć czasu trwania porodu. Może to być 8-12 godzin, ale również 16-18. Wpływ na czas trwania porodu ma wiele czynników - warunki anatomiczne (budowa miednicy), wielkość dziecka, kondycja fizyczna i psychiczna oraz aktywność kobiety. Nie przeraź się jednak, bo może być tak, że przez pierwsze kilka godzin nawet nie będziesz zdawała sobie sprawy z tego, że poród się już zaczął. Najbardziej dokuczliwa jest zaawansowana I faza porodu, kiedy skurcze są silne i częste.

Dowiedz się więcej na temat: pytanie | położna | pytania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje