Reklama

Relacje między pociechami a rodzicami są coraz gorsze?

Nasze dzieci czują się mniej rozumiane i nie szanują rodziców tak jak kilkadziesiąt lat temu - twierdzi aż 65 proc. Polaków (sondaż OBOP-u 2010 r.).

Jednocześnie ponad 70 proc. rodaków uważa, że w dzisiejszych czasach rodzicom jest trudniej wychowywać pociechy. Co na ten temat sądzi nasz redakcyjny ekspert?

Aleksandra Godlewska: Dawniej ludzie po prostu mieli dzieci, kochali je jak umieli i - z lepszym lub gorszym rezultatem - starali się "wyprowadzić je na ludzi".

Dziś, w erze wszechobecnych mediów, rodzice wiedzą o wychowaniu i psychologii dziecka wystarczająco dużo, żeby się zastanawiać nad każdym krokiem i obawiać odległych konsekwencji swoich rodzicielskich działań.

Reklama

Zarazem jednak wiedzą zbyt mało, żeby za każdym razem znajdować dobre wyjście z codziennych pedagogicznych dylematów.

Nic więc dziwnego, że wszelkim rodzicielskim decyzjom często towarzyszy niepewność oraz liczne wątpliwości. Na relacje między dziećmi i rodzicami negatywny wpływ wywiera również szybkie tempo życia i brak czasu.

Zajęci innymi sprawami rodzice oddają dziecko "pod opiekę" telewizora i komputera, a potem dziwią się, że pociecha nie potrafi z nimi nawiązać kontaktu.

Z moich doświadczeń jako psychologa wynika też, że często popełnianym przez rodziców błędem jest "partnerstwo w wychowaniu".

Pamiętajmy, że dziecko potrzebuje nie koleżeństwa, a autorytetu i pewnej ręki, nie równości a hierarchii. Wtedy dopiero czuje się bezpieczne i kochane.

Ma bowiem świadomość, że jest obok ktoś, kto lepiej wie, pomoże i ochroni. To sprzyja budowaniu szacunku do rodziców i dobrych relacji z nimi.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: relacje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy