To twój wybór
Nie musisz rodzić, leżąc na wznak. Są bardziej naturalne pozycje, które zmniejszą ból i przyspieszą akcję porodową. Poznaj je już teraz.
PORÓD W WODZIE
Odbywa się w specjalnej wannie. Siedzisz w wodzie, sięgającej do pępka. Maleństwo po urodzeniu może pozostać zanurzone w niej jeszcze przez ok. pół minuty. Nie musisz się obawiać, że w wodzie dziecku coś się stanie, bo maluszek oddycha przez pępowinę i łożysko. Jeśli zdecydujesz się na poród w wannie, nie oznacza to, że będziesz w niej siedzieć kilka godzin. W I fazie porodu, przy rozwarciu szyjki macicy ok. 5 cm, wejdziesz do wody i pozostaniesz tam przez ok. pół godziny. Później nastąpi półgodzinna przerwa. Może się zdarzyć, że nie będziesz już chciała wrócić do wanny. Wówczas, przy zmianie temperatury na chłodniejszą, może pojawić się odruch wypierania i maluszek urodzi się dość szybko. Nawet jeśli nie ma możliwości urodzenia dziecka w wodzie, na pewno będziesz mogła zrelaksować się pod prysznicem, a to też ci przyniesie dużą ulgę.
ZALETY
Woda działa jak środek znieczulający, a I faza porodu, kiedy skurcze narastają, jest łatwiejsza i bardziej efektywna. Szyjka macicy łatwiej się otwiera, główka dziecka szybciej zstępuje w kanale rodnym. Maluchy urodzone w wannie rzadziej są niedotlenione i przeżywają mniejszy stres
- woda to dla nich naturalne środowisko, jest ciszej, a światło nie świeci prosto w oczy.
PRZECIWWSKAZANIA
Nie możesz rodzić w wodzie, jeśli cierpisz m.in. na choroby układu krążenia, infekcje, problemy dermatologiczne. Przeciwwskazaniem są również nieprawidłowe ułożenie dziecka, wady rozwojowe czy poród przedwczesny. Jeśli poród w wodzie przebiega za wolno lub dzieje się coś niepokojącego z dzieckiem, wychodzisz z wanny i dalej rodzisz "klasycznie"
Pozycje pionowe
Położne polecają je szczególnie w I fazie porodu, kiedy skurcze stają się coraz bardziej intensywne. Jednak również w fazie parcia przyspieszają i ułatwiają poród. Raczej nie zaplanujesz sobie teraz najlepszej pozycji. Poznaj je (patrz ramka), a w czasie porodu działaj intuicyjnie, przede wszystkim słuchając własnego ciała.
ZALETY
Wszystkie pozycje pionowe powodują, że szyjka macicy szybciej się rozwiera, zwiększa się regularność i intensywność skurczów, a tym samym poród postępuje szybciej (czas skraca się nawet o 40 procent!). Dzięki tym pozycjom łożysko jest lepiej ukrwione (i dziecko lepiej dotlenione). Kobieta rodząca może łatwiej oddychać, nie jest spięta, bo organizm wydziela mniej adrenaliny. W fazie parcia kanał rodny jest skierowany do dołu, a na dziecko działa siła grawitacji, dodatkowo zwiększa się wymiar miednicy (w pozycji pionowej ruchoma kość krzyżowa cofa się), jest mniejsze ryzyko pęknięcia krocza lub jego nacinania. Jeśli w szpitalu są specjalne krzesełka porodowe, możesz na nim siedzieć pod koniec I fazy porodu (za tobą powinien siedzieć mąż), a nawet urodzić dziecko - będzie dużo łatwiej niż na łóżku porodowym.
PRZECIWWSKAZANIA
Jedynymi są anomalia w ułożeniu dziecka lub jakiekolwiek inne nieprawidłowości (np. zaburzenia tętna dziecka). Jeśli poród może odbyć się w sposób naturalny, masz do wyboru dowolne pozycje. Kieruj swoim ciałem, ale jednocześnie współpracuj z położną i słuchaj jej porad, nawet jeśli jesteś perfekcyjnie przygotowana do porodu - to ona przecież widzi, co się dzieje z dzieckiem i może ci doradzić, co powinnaś robić.
NA KLĘCZKACH
Klęczysz na jednym kolanie, drugą nogę wysuwając do przodu. Można się kołysać. Dobra pozycja na wczesną fazę porodu.
NA SIEDZĄCO
Możesz siedzieć w rozkroku na piłce lub worku sako, kołysać się, wykonywać okrężne ruchy biodrami. To również dobra pozycja na początek.
W KUCKI
Te pozycję kobiety często wybierają instynktownie, gdy zaczyna się faza parcia. Możesz ją wykorzystać nawet na zwykłym łóżku porodowym - wówczas położna i np. mąż będą obejmować cię w pasie i podtrzymywać.