Reklama

Reklama

To twój wybór

Nie musisz rodzić, leżąc na wznak. Są bardziej naturalne pozycje, które zmniejszą ból i przyspieszą akcję porodową. Poznaj je już teraz.

Jeszcze do niedawna większość kobiet - niemal od pierwszego do ostatniego skurczu - rodziła biernie, leżąc na plecach. Dzisiaj wiadomo, że taka pozycja ma wiele wad. Sprawia ona, że ucisk główki na szyjkę macicy jest niewielki, rozwarcie następuje wolniej, a poród trwa dłużej. Poza tym, w czasie leżenia na plecach oddech staje się płytszy, co zwiększa ból. Wskazaniem do rodzenia na wznak mogą być jedynie nieprawidłowości w przebiegu akcji porodowej. Na szczęście obecnie w wielu szpitalach możesz rodzić w takiej pozycji, w jakiej będziesz czuła się najlepiej. Możesz też rodzić w wodzie lub ze znieczuleniem. To twój wybór. Upewnij się tylko, wcześniej, czy na pewno będzie możliwy w szpitalu,w którym planujesz urodzić.

Reklama

PORÓD W WODZIE

Odbywa się w specjalnej wannie. Siedzisz w wodzie, sięgającej do pępka. Maleństwo po urodzeniu może pozostać zanurzone w niej jeszcze przez ok. pół minuty. Nie musisz się obawiać, że w wodzie dziecku coś się stanie, bo maluszek oddycha przez pępowinę i łożysko. Jeśli zdecydujesz się na poród w wannie, nie oznacza to, że będziesz w niej siedzieć kilka godzin. W I fazie porodu, przy rozwarciu szyjki macicy ok. 5 cm, wejdziesz do wody i pozostaniesz tam przez ok. pół godziny. Później nastąpi półgodzinna przerwa. Może się zdarzyć, że nie będziesz już chciała wrócić do wanny. Wówczas, przy zmianie temperatury na chłodniejszą, może pojawić się odruch wypierania i maluszek urodzi się dość szybko. Nawet jeśli nie ma możliwości urodzenia dziecka w wodzie, na pewno będziesz mogła zrelaksować się pod prysznicem, a to też ci przyniesie dużą ulgę.

ZALETY

Woda działa jak środek znieczulający, a I faza porodu, kiedy skurcze narastają, jest łatwiejsza i bardziej efektywna. Szyjka macicy łatwiej się otwiera, główka dziecka szybciej zstępuje w kanale rodnym. Maluchy urodzone w wannie rzadziej są niedotlenione i przeżywają mniejszy stres

- woda to dla nich naturalne środowisko, jest ciszej, a światło nie świeci prosto w oczy.

PRZECIWWSKAZANIA

Nie możesz rodzić w wodzie, jeśli cierpisz m.in. na choroby układu krążenia, infekcje, problemy dermatologiczne. Przeciwwskazaniem są również nieprawidłowe ułożenie dziecka, wady rozwojowe czy poród przedwczesny. Jeśli poród w wodzie przebiega za wolno lub dzieje się coś niepokojącego z dzieckiem, wychodzisz z wanny i dalej rodzisz "klasycznie"

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | siedzieć | poród

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje