Twórczość plastyczna jako sposób na rozwój kreatywności

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Człowiek uczy się i poznaje świat poprzez swoje zmysły. Ponieważ ich właściwe stymulowanie wpływa na harmonijny rozwój, niezmiernie ważne jest, aby nabywaniu nowych umiejętności towarzyszyło poczucie przyjemności i satysfakcji z podejmowanych działań.

Fot. Andrzej Szilagyi
MWMedia

Właściwie przygotowana zabawa prowadzi do samodzielnego poznawania i przekształcania rzeczywistości, znakomicie nadaje się również do treningu twórczego. Podobnymi prawami rządzi się pobudzająca wyobraźnię twórczość artystyczna. Wszystkie te założenia - naukę poprzez zabawę oraz wyzwalanie ekspresji twórczej łączy w sobie Akademia Misia Haribo -długofalowy program społeczny skierowany do przedszkoli, którego celem jest wspieranie edukacji najmłodszych.

Znakomitym sposobem na pobudzanie wyobraźni i aktywizowanie różnych grup zmysłów jest czytanie przedszkolakom bajek lub wierszyków. Z jednej strony jest to okazja do uczenia najmłodszych właściwych form zachowania, z drugiej może posłużyć do pobudzania ekspresji dzieci poprzez podejmowanie twórczego działania. Wchodzenie w świat fikcji oraz umiejętność rozróżniania go od rzeczywistości stanowi zdaniem psychologów podstawę twórczego działania.

Literatura dziecięca nie tylko podpowiada tematy zabaw i uczy rozróżniać dobro od zła, ale wywiera też ogromny wpływ na twórczość plastyczną. Zadanie interpretacji usłyszanego tekstu stanowi doskonałe urozmaicenie schematycznie powielanych obrazów drzewek, domków i kwiatków. Wpływa na rozwój percepcji słuchowej, a także pobudza wyobraźnię, oraz zdolność formułowania myśli.

Czytając dzieciom bajkę lub wiersz, pomóżmy im skoncentrować się na tekście i "zobaczyć go uszami", czyli uruchomić wyobraźnię, która następnie pozwoli go przedstawić za pomocą słowa, gestu lub obrazka. Ilustrowanie otaczającej nas rzeczywistości, podobnie jak zabawa jest naturalną skłonnością człowieka, pomagającą poznawać świat, dlatego łączenie tych dwóch aktywności korzystnie wpływa na rozwój najmłodszych. Rysowanie pomaga w wypracowywaniu płynności ruchu ręki oraz jego koordynacji ze wzrokiem. Kontakt z rozmaitymi technikami plastycznymi pozwala przedszkolakom osiągnąć poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, niezbędny do późniejszej nauki pisania. Aby dziecko mogło swobodnie wypowiadać się poprzez ilustracje, musi nauczyć się odpowiednio trzymać w dłoni kredkę, zostawiać ślady na papierze i pod kontrolą wzroku rysować linie tak, aby zamknąć je w koło czy w kwadrat. Są to umiejętności zakresu tzw. "małej motoryki". Nie należy jednak zapominać, że ćwiczenia z zakresu tzw. "dużej motoryki" również mają wpływ na odbiór bodźców z zewnątrz i wpływają na uczenie się kolejnych, bardziej precyzyjnych czynności.

Interpretacja tekstu poprzez ilustracje rozwija wyobraźnię twórczą najmłodszych oraz zdolność wyrażania myśli. Dodatkowo korzystnie wpływa na rozwój manualny i precyzje ruchu reki - umiejętności niezbędne przy nauce pisania.

W wyzwoleniu wyobraźni twórczej dzieci pomogą gry, ćwiczenia i scenariusze zabaw znajdujące się na stronie www.haribo.com, w sekcji Akademii Misia Haribo. Zamieszczone tutaj wesołe rymowane wierszyki można wykorzystać także w codziennej zabawie z dziećmi w przedszkolu.

Tekst opracowała Halina Żórawińska

Przejdź na