Zakichana wiosna
Na dworze coraz ładniej, a dziecko ciągle ma katar i załzawione oczka? Być może jest uczulone na pyłki roślin. Radzimy, jak mu pomóc.
U starszego brzdąca wykona testy skórne. Podczas nich lekarz delikatnie nakłuwa skórę na przedramieniu albo plecach.
W każdym miejscu ukłucia umieszcza próbkę innego alergenu. Jeśli dziecko czuje tam pieczenie, swędzenie, skóra jest obrzęknięta lub zaczerwieniona, to znak, że jest uczulone właśnie na ten alergen. Wtedy alergolog zaleca odpowiednią kurację.
Najlepszą metodą leczenia alergii objawiającej się katarem siennym jest odczulanie. Polega ono na tym, że lekarz wstrzykuje maluchowi pod skórę ściśle określoną dawkę alergenów powodujących uczulenie albo zaleca krople, które w domu mama wpuszcza dziecku pod język. To, jaki sposób wygra, zależy od lekarza.Niestety, odczulanie trzeba zrobić przed okresem pylenia rośliny, na którą brzdąc jest uczulony. Takie leczenie trwa 3-5 lat i można je przeprowadzić u dziecka, które skończyło 5 lat. Dlatego najczęściej alergolog zaleca leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają objawy kataru siennego. Maluch musi przyjmować je stale lub okresowo. Lekarstwa te, stosowane według zaleceń lekarza są bezpieczne. Katar sienny mogą złagodzić także preparaty (krople lub aerozole), które oczyszczają nosek i ułatwiają oddychanie.Ważne jest też to, by w okresie pylenia chronić dziecko przed alergenami. W tym czasie przestrzegaj zasad dotyczących przebywania malca na dworze i odpowiednio go ubieraj.
Na sąsiedniej stronie znajdziesz też wskazówki, co powinnaś robić, a czego unikać. Skorzystaj z naszych porad, a poprawisz samopoczucie małemu alergikowi i ułatwisz mu życie.
Po zakończeniu okresu pylenia, katar sienny nie zawsze znika. Czasem trwa nawet przez cały rok. Nie wolno go lekceważyć. Jeśli nie jest leczony, może bardziej dokuczać dziecku i być przyczyną astmy oskrzelowej.