Reklama

Reklama

Uczulenie na zimno

Ostatnio coraz częściej zaniepokojeni rodzice pytają, czy to prawda, że dziecko może być uczulone również na zimno? Jakie są tego objawy i jak postępować, gdy nadwrażliwość na chłód wystąpi u naszego dziecka? O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy eksperta "Mam dziecko".

Dr Ewa Najberg: Tak zwane uczulenie na zimno nie jest typową alergią związaną z przeciwciałami IgE i zjawiskiem atopii. Generalnie schorzenie to występuje dość rzadko. Zwykle dotyczy ludzi młodych, czasem dzieci, zupełnie wyjątkowo pojawia się u niemowląt.

Przyczyny i objawy mogą być różne. Zazwyczaj pod wpływem zimnego powietrza, śniegu lub wody nagle pojawiają się objawy skórne, najczęściej pod postacią piekących, swędzących bąbli pokrzywkowych.

Czasem są to pojedyncze wykwity, niekiedy zaś dotyczą całej powierzchni skóry. U dzieci nadwrażliwych na zimno może pojawić się pieczenie i obrzęk ust po wypiciu zimnego napoju lub po zjedzeniu lodów. Zmianom skórnym może niekiedy towarzyszyć katar, kaszel lub duszność. Objawy mogą trwać kilka minut lub godzin, rzadziej kilka dni i mijają same.

Reklama

Prostym testem potwierdzającym uczulenie na zimno jest próba z kostką lodu. Pojawienie się wykwitów pokrzywkowych po 10-15 minutach od kontaktu jest dowodem uczulenia na zimno. Leczenie tego schorzenia nie jest łatwe.

Należy unikać nagłego ochładzania ciała, kąpania w zimnej wodzie, spożywania chłodnych napojów i lodów. Niestety, czas mroźnej zimy jest bardzo trudny dla tych pacjentów. Należy wówczas stosować leki przeciwhistaminowe, a czasem preparaty steroidowe. Na szczęście uczulenie na zimno zwykle ustępuje po kilku latach. Tylko w pojedynczych przypadkach utrzymuje się przez całe życie.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: uczulenie | zimno | objawy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy