Reklama

Reklama

Niemowlę w upale

Gdy z nieba leje się żar, trudno wytrzymać dorosłym. Jeszcze trudniej - najmłodszym. Na szczęście są sposoby, by się ochłodzić bez ryzyka przeziębienia.

Maluszki nie znoszą gorąca. To dobrze - ich organizm nie ma jeszcze w pełni rozwiniętych gruczołów potowych, łatwo więc się przegrzewa i odwadnia. Dlatego gdy na termometrze słupek rtęci zbliża się do 30 st. C, lepiej nie wychodzić z dzieckiem na dwór. Niestety w domu również trudno wówczas znaleźć orzeźwiający chłód. Jak w zdrowy sposób obniżyć temperaturę w waszym mieszkaniu? Oto sprawdzone pomysły polecane przez pediatrę!

Reklama

Zasłaniaj okna

Dzięki temu słońce nie nagrzeje wnętrza domu i będzie w nim chłodniej. Jeśli nie masz żaluzji lub rolet, powieś jasne zasłony o grubym splocie - takie najlepiej odbijają promienie. Jeśli masz balkon, dodatkowo osłoń go np. jasnym kocem lub prześcieradłem powieszonym na sznurku.

Wieszaj wilgotne ręczniki

Zanurz ręczniki w zimnej wodzie, mocno je wyciśnij i powieś w pobliżu łóżeczka (np. na krześle lub na wieszaku do spodni) - w ten sposób szybko nawilżysz i schłodzisz powietrze. Nie rozwieszaj w pokoju dziecka prania - pachnące proszki i płyny do płukania wydzielają opary, na które maluch może zareagować alergią.

Wietrz rano i wieczorem

Jeśli temperatura na zewnątrz jest wyższa niż panująca w domu, wszystkie okna powinny być zamknięte. Mieszkanie przewietrz w godzinach porannych, gdy na dworze nie jest jeszcze upalnie.

W ciągu dnia możesz zrobić też przeciąg kontrolowany - oczywiście gdy nie ma w pobliżu dziecka. Pokój dziecka wietrz tuż przed położeniem go spać. Jeśli łóżeczko stoi na tyle daleko, że chłodny powiew nie zawieje malca, na noc możesz zostawić mu uchylone okno.

Zredukuj do minimum bieliznę pościelową: ciepłą kołderkę zastąp lekkim kocykiem. W czasie popołudniowej drzemki, kiedy obniża się temperatura ciała, okryj dziecko tetrową pieluszką.

Przecieraj wilgotną myjką

Co pewien czas główkę malucha, jego paszki i fałdki skóry odświeżaj mokrą myjką. Do przecierania brzdąca możesz używać wilgotnych chusteczek, które nie tylko dają uczucie chłodu, ale też pielęgnują skórę. Wybieraj te z formułą "no more tears", bo nie podrażniają oczu maluszka i nadają się do czyszczenia całego ciała.

Zmień nawilżacz w klimatyzator

Kiedy jest upał i powietrze staje się suche oraz gorące, używaj nawilżacza. Wsyp do pojemnika z wodą kostki lodu, a wtedy wydobywająca się z urządzenia mgła wodna będzie nie tylko nawilżać, ale i schładzać powietrze.

Włączaj wentylator

Uważaj jednak, by strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na brzdąca. Najbezpieczniej wstawić wentylator na najwyższych obrotach do zamkniętego pokoju i schłodzić pomieszczenie do ok. 22 st. C. Zabezpiecz też przewody elektryczne - powinny znajdować się poza zasięgiem rączek dziecka.

Dowiedz się więcej na temat: maluch | powietrze | upale | niemowlę

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje