Reklama

8 objawów w ciąży, których nie wolno lekceważyć

W trakcie ciąży zwiększa się waga kobiety, następują zmiany hormonalne. Większość kobiet w trakcie ciąży przechodzi w pierwszym trymestrze poranne mdłości i wymioty, wahania nastroju, kobiety cierpią na brak snu, bóle pleców i obrzęki nóg. Objawy jakie występują w ciąży są ważne, ponieważ na ich podstawie można szybko stwierdzić, czy nie dzieje się nic złego.

Brak ruchów płodu

Kobiety w ciąży wyczuwają ruchy dziecka, które zaczynają się od około 17 -18 tygodnia ciąży. W 24 tygodniu ruch płodu stają się bardziej odczuwalne, a z czasem ruch dziecka jest bardziej aktywny w ciągu dnia, a nocą jego intensywność maleje. Zdarza się jednak, że matka nie wyczuwa ruchów dziecka przez wiele godzin. Należy wówczas natychmiast skontaktować się z lekarzem. Brak ruchu może być spowodowany niskim poziomem płynu owodniowego, oznacza to, że matka może być odwodniona i powinna pić większe ilości płynów. Inną przyczyną może być pęknięcie pęcherzyka płodowego co prowadzi do wycieku płynu co stwarza duże ryzyko infekcji i przedwczesnego porodu.

Reklama

Plamienie lub krwawienie

Plamienie jak i lekkie krwawienie z pochwy na samym początku ciąży, może być normalnym objawem. Oznacza, że zarodek wszczepia się w macicę, jednak w przypadku obfitego krwawienia lub plamienie w dalszym okresie ciąży należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Mogą to być oznaki poronienia, przedwczesnego odklejenia się łożyska lub łożyska przodującego.

Upławy

Wzrost ilości upławów w trakcie ciąży to normalne zjawisko, jednak gdy śluz jest wodnisty lub zawiera krew, należy skontaktować się z lekarzem. W drugim trymestrze ciąży większa ilość wydzieliny pochwowej może oznaczać przedwczesne odklejanie się czopa śluzowego, czego skutkiem może być poronienie. Wyciek płynu i duże ilości śluzu w 37 tygodniem ciąży oznacza, że rozpoczął się poród.

Gorączka

Szczególną uwagę należy zwracać na gorączkę w czasie trwania ciąży. Przyczyny mogą być różne, począwszy od infekcji nerek, czy zapalenia płuc po drobne infekcje bakteryjne. Bez względu na przyczyny, powinno się udać do lekarza gdyż gorączka może przynieść złe skutki dla kobiety jak i jej nienarodzonego dziecka. Badania potwierdzają, że gorączka w trakcie ciąży skutkować może u dzieci wadami cewek moczowych, wadami wrodzonymi serca, a także do przedwczesnego porodu. Gorączka powyżej 39 stopni C jest szkodliwa dla dziecka, natomiast jeżeli temperatura jest już wyższa jak 37,5 stopnia C , zalecana jest szybka wizyta lekarska.

Bóle brzucha

Bóle brzucha przed 37 tygodniem ciąży są bardzo niebezpieczne i należy skontaktować się z lekarzem zaraz po ich wystąpieniu. W pierwszym trymestrze ciąży ból po obu stronach brzucha może oznaczać poronienie. W dalszym przebiegu ciąży, tj. drugim i trzecim trymestrze może wskazywać na przedwczesny poród, odklejanie się łożyska lub ciąże pozamaciczną. Niestrawność, zgaga lub zatrucie pokarmowe można rozpoznać poprzez bóle środkowej lub górnej części brzucha lub nudności i wymioty. Bywają także przypadki zapalenia wyrostka robaczkowego co w konsekwencji może prowadzić do śmierci płodu.

Przyrost masy ciała ponad normę

Przyrost masy ciała w ciąży jest normalny i nie ma jakiś konkretnych wytycznych ile każda kobieta będąca w ciąży ma przybrać. Istnieją jedynie przypuszczenia jaka waga powinna być zadowalająca.

Duże zwiększenia masy ciała nie jest jednak korzystne. Jeżeli kobieta przybiera około 2 kg na tydzień, należy skonsultować to z lekarzem, gdyż istnieje ryzyko cukrzycy ciążowej.

Częste bóle głowy

Kolejnym objawem na który należy zwrócić uwagę może być ból głowy, który spowodowany jest zmianami hormonalnymi, a także zwiększeniem objętości krwi w organizmie. Częste uczucie zmęczenia i brak odpowiedniej ilości snu mogą prowadzić do częstych bóli głowy. Jednak gdy ból staje się silny podczas drugiego lub trzeciego trymestru ciąży powinnaś udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badań.

Suche oczy i problemy z widzeniem

Ciąża to piękny stan. Jednak jednak szalejące hormony ciążowe mogą wpływać na wzrok kobiety, zmniejszając produkcję płyny łzowego, co powoduje suchość oczu, podrażnienie i dyskomfort lub gromadzenie płynu w oczach, czego skutkiem jest niewyraźny obraz. Jest to normalne podczas trwania ciąży, że czasem może cię spotkać coś podobnego, ale jeżeli masz na co dzień problem ze wzrokiem, lepiej skonsultować to z lekarzem, aby upewnić się że nie jest to związane z żadną niebezpieczną dolegliwością.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy