Atrakcyjna w czasie ciąży
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy będąc w ciąży można wykonywać zabiegi upiększające, czy nie zagrażają ona zdrowiu dziecka. Poznaj odpowiedzi na urodowe przesądy.
W czasie ciąży, dzięki zachodzącym w organizmie zmianom hormonalnym stajesz się piękniejsza - cera wydaje się bardziej promienna, pozbawiona dotychczasowych problemów w postaci różnego rodzaju krostek, wzmacniają się także włosy i paznokcie. To, oprócz hormonów, zasługa zbilansowanej diecie przyszłych mam. Co jednak zrobić, jeśli chciałabyś wyglądać tak, jak przed ciążą - mieć ten sam kolor włosów, który daje odpowiedni odcień farby, czy przedłużone i kolorowe paznokcie?
Czy farba szkodzi dziecku?
Nowoczesne środki chemiczne stosowane do farbowania włosów lub zrobienia trwalej ondulacji są bezpieczne. Także środki do pielęgnacji: lakiery, pianki, henny. Środki te mają kontakt z włosem i tylko niewielkie ilości wnikają do organizmu, np. podczas farbowania, nie są zagrożeniem dla maleństwa.
Podczas ciąży, dzięki zmianom hormonalnym i diecie twoje włosy stają się mocniejsze, bardziej błyszczące i prawdopodobnie szybciej rosną, stąd częściej w tym okresie potrzebujesz zabiegów pielęgnacyjnych. Warto na czas ciąży wybrać wygodną fryzurę - spędzanie długich minut przed lustrem na ułożeniu odpowiedniej fryzury może być kłopotliwe, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży.
Warto także pamiętać, że zachodzące zmiany hormonalne mogą spowodować, że dotychczas stosowany odcień farby lub henny, tym razem będzie nieco inny.
Kolorowe paznokcie na porodówce
Kolorowe paznokcie w czasie porodu nie są dobrze widziane przez personel medyczny. W razie jakichkolwiek komplikacji lekarz obserwuje płytkę paznokcia, jest ona monitorowana za pomocą pulsyksometru - można to zrobić wówczas, gdy mamy naturalną płytkę, bez lakieru i tipsów.
Jednak podczas ciąży nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do malowania lub przedłużania płytki paznokciowej - możesz to robić tak, jak przed ciążą. W tym czasie efekt przedłużania może nie być tak trwały, jak przed zajściem w ciążę - to także efekt zachodzących zmian hormonalnych.
Opalenizna w czasie ciąży
Latem chciałbyś pokazać piękne opalone ciało? Niestety, lekarze odradzają ciężarnym wizyt w solarium. Niebezpieczne dla dziecka może być przegrzanie ciała oraz wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Także leżenie na plaży w tym okresie nie jest polecane. Bezpiecznie można stosować samoopalacze lub balsamy brązujące.
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie należy rezygnować z dotychczasowych zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Wiele gabinetów kosmetycznych ma nawet specjalną ofertę zabiegów dla kobiet w ciąży. W tym okresie nie należy jednak korzystać z zabiegów opartych na ultradźwiękach i laserach. Lekarze odradzają także zabiegi medycynie estetycznej, np. złuszczanie kwasami, gdyż mogą być one niebezpieczne dla płodu.
Podczas ciąży należy także dokładnie czytać skład kosmetyków i zalecenia producenta. Nie należy bowiem używać kosmetyków silnie działających na skórę, m.in. zawierających kofeinę, retinol, kwasy owocowe.
AP