Reklama

Ciąża po 35 roku życia - jakie badania i dieta?

Zdecydowałaś się na dziecko, ale obawiasz się, że może być zbyt późno? Kobieta, która myśli o macierzyństwie po 35. roku życia, powinna przygotować się do ciąży, a w jej trakcie szczególnie o siebie dbać i wykonywać regularne badania. Dowiedz się, jak zmienić dietę i jakie badania zrobić, by ciąża przebiegała prawidłowo, a maleństwo urodziło się zdrowe.

Wizyta kontrolna

Przede wszystkim warto zacząć od wizyty u ginekologa. Lekarzowi trzeba powiedzieć o swoich planach. Dzięki temu może on odpowiednio wcześnie zlecić badania oraz wykryć schorzenia, które mogłyby mieć wpływ na rozwój płodu (np. niedoczynność tarczycy, która utrudnia zarówno zajście w ciążę, jak i jej utrzymanie).

Ginekolog może też doradzić zrzucenie kilku kilogramów i uregulowanie ciśnienia, ponieważ otyłość, a także nadciśnienie zwiększają ryzyko nieprawidłowości podczas ciąży.

Przyszła mama koniecznie powinna pójść do dentysty i wyleczyć zęby. Próchnica to źródło infekcji, które mogą przyczynić się do uszkodzenia płodu, a nawet poronienia.

Reklama

Każda kobieta ciężarna powinna też raz na miesiąc poddać się badaniu morfologicznemu krwi.

Co jeść?


Kwas foliowy. Według lekarzy już 3-4 miesiące przed zajściem w ciążę powinno się zwiększyć spożycie kwasu foliowego. Substancję tę znajdziemy m.in.: w sałacie, soi, bobie, groszku, pomidorach i jajkach. Jednak najpewniejszym środkiem na podniesienie poziomu kwasu foliowego w organizmie matki jest przyjmowanie go w postaci suplementu przepisanego przez lekarza. Kwas foliowy jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, a jego właściwy poziom u kobiety zmniejsza ryzyko wystąpienia wad genetycznych.

Niezbędny wapń. Niedobór tego pierwiastka (znajdującego się w mleku i jego przetworach) może zagrażać rozwojowi układu kostnego dziecka. Dziennie należy sobie dostarczyć około 1200 mg tego minerału. Odpowiada to litrowi mleka albo kefiru lub 600 ml jogurtu.

Wysiłek fizyczny - czy jest dozwolony?


Większość lekarzy uważa, że umiarkowany wysiłek fizyczny podczas ciąży jest bardzo wskazany. Dotyczy to wszystkich kobiet, także tych, które zaszły w ciążę po 35. roku życia.

Ciąża to nie choroba, i o ile nie jest z jakichś względów zagrożona, nie musimy rezygnować z aktywności i spędzać kilku miesięcy na kanapie. Wręcz przeciwnie, nawet te przyszłe mamy, które wcześniej nie lubiły się ruszać, teraz powinny się do tego przekonać. Nie chodzi oczywiście o to, by zacząć uprawiać intensywny jogging, ale o to, by zapisać się np. na aqua-aerobik dla przyszłych mam.

Aktywność fizyczna pozwala organizmowi lepiej się przystosować do zmian, jakie w nim zachodzą, może też mieć wpływ na to, w jaki sposób przebiegnie poród.

Ciąża po 35. roku życia - zalety i wady



Decyzja o urodzeniu dziecka po 35. roku życia ma zarówno zalety, jak i wady. Po stronie zalet można zapisać to, że dojrzała kobieta zwykle podejmuje decyzję o zajściu w ciążę bardziej świadomie i w związku z tym jest lepiej przygotowana do macierzyństwa. Według lekarzy takie kobiety ściślej stosują się do ich zaleceń, lepiej o siebie dbają i przestrzegają diety. Ze statystyk wynika też, że dzieci starszych matek są bardziej zadbane, a dzięki temu zdrowsze.

Późne macierzyństwo obarczone jest jednak pewnym ryzykiem. Wzrasta m.in. ryzyko wystąpienia pewnych wad wrodzonych, np.: kręgosłupa, serca, nerek, zespołu Downa. Jednak dzięki badaniom wady te mogą być odpowiednio wcześnie wykryte, a wiele z nich można skutecznie leczyć jeszcze w okresie płodowym.

Badania na wykrycie ewentualnych wad wrodzonych płodu


Kobiety, które zaszły w ciążę po 35. roku życia, powinny wykonać (bezpłatne) badania genetyczne (USG oraz test PAPP-A między 11. a 13. tygodniem ciąży).

Mniopunkcja (czyli analiza płynu owodniowego) to badanie, dzięki któremu można wykryć wady genetyczne (np. zespół Downa), ośrodkowego układu nerwowego i niektóre choroby metaboliczne. Badanie jest bardzo dokładne, dlatego mimo iż wiąże się z minimalnym (poniżej 1 proc.) ryzykiem poronienia, decyduje się na nie wiele kobiet.

Podczas późnej ciąży należy też pamiętać o regularnym wykonywaniu pomiarów poziomu glukozy we krwi i poziomu ciśnienia. U ciężarnych kobiet po 35. roku życia większe jest ryzyko cukrzycy ciążowej i nadciśnienia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy