Co po porodzie dzieje się z łożyskiem?
Tuż po narodzinach dziecka, z macicy kobiety wydalane jest łożysko - narząd płodowy, dzięki któremu maleństwo mogło być odpowiednio żywione oraz zaopatrywane w tlen.
Czy to prawda, że ludzkie łożyska są wykorzystywane do celów medycznych lub kosmetycznych? Barbara Jaworska Tak - nie jest żadną tajemnicą, że łożyska służą jako surowiec do pozyskiwania bardzo cennych substancji, które są wykorzystywane przez przemysł kosmetyczny. Specjalizują się w tym określone firmy, wytwarzające różnego rodzaju preparaty (nie są one dostępne masowo).
Łożysko tuż po narodzinach dziecka przestaje już być potrzebne i organizm matki je wydala. Lekarz i położna poddają ten organ drobiazgowym oględzinom, ponieważ pozostawienie choćby fragmentu łożyska w macicy grozi niebezpiecznymi infekcjami lub krwotokiem.
Jeśli nie ma wątpliwości co do tego, że łożysko urodziło się w całości, umieszcza się je w specjalnym pojemniku i zamraża.
W takiej postaci odbiera je firma kosmetyczna (potem w swoim laboratorium poddaje je koniecznym badaniom, a następnie przetwarza).
Oczywiście pacjentka ma prawo zastrzec, że nie chce, by jej łożysko było w ten sposób wykorzystywane - wówczas zgodnie z procedurą zostanie ono potraktowane jako odpad medyczny i zutylizowane.