Co powinnaś wiedzieć o ciąży
W dniu, w którym zakończyłaś swoją edukację, obiecałaś sobie, że nigdy więcej nie przestąpisz już progu szkoły? Właśnie nadszedł idealny moment na zweryfikowanie dawnego postanowienia.

Czas do szkołyChoć za bycie supermamą nie dostaniesz w przyszłości dyplomu wyższej uczelni, teraz, będąc jeszcze w ciąży, w szkole rodzenia przygotujesz się do porodu oraz poznasz tajniki pielęgnacji maleństwa.
Same korzyści
Dzięki zajęciom prowadzonym przez doświadczone położne, rehabilitantów i psychologów, pozbędziesz się lęku związanego przebiegiem akcji porodowej. Poznasz też skuteczne metody łagodzenia bólu i nauczysz się różnych technik relaksacyjnych. Zdobędziesz także wiedzę oraz praktyczne umiejętności z zakresu pielęgnacji i żywienia noworodka.
Będziesz również miała okazję uzyskiwania na bieżąco odpowiedzi na wszelkie nurtujące cię pytania oraz wymiany doświadczeń z innymi przyszłymi rodzicami. Co ważne - na zajęciach nie będzie nudził się też twój partner, gdyż wiele miejsca poświęca się na nich ojcom, którzy pragną aktywnie uczestniczyć nie tylko w narodzinach ale i późniejszej opiece nad dziećmi.
W większości placówek zajęcia odbywają się w formie wykładów, zajęć praktycznych oraz ćwiczeń gimnstycznych. Cały kurs trwa zwykle 2-3 miesiące (dla zajętych są też tzw. kursy weekendowe!). Do szkoły rodzenia najlepiej zapisz się w 6.-7. miesiącu ciąży. Na zajęcia możesz chodzić z ojcem dziecka, przyjaciółką, mamą lub... sama.
Którą wybrać
Szkoły rodzenia funkcjonują przy szpitalach położniczych, przychodniach, fundacjach, stowarzyszeniach i parafiach. Większość z nich jest płatna (od 100 do 500 zł), ale nie wszystkie. Jeśli więc twoja sytuacja materialna, nie pozwala ci na opłacenie kursu w placówce przyszpitalnej, zorientuj się, czy w twojej okolicy nie działa przypadkiem szkoła rodzenia dofinansowywana np. przez gminę lub całkowicie bezpłatna. Mamy, które muszą leżeć przez większość ciąży, mogą wziąć udział w wirtualnych zajęciach za pośrednictwem internetu.