Co warto wiedzieć o... konflikcie serologicznym
Może dojść do niego wówczas, gdy kobieta ma grupę krwi z czynnikiem Rh(-), a mężczyzna z Rh(+).
Jeżeli dziecko takiej pary odziedziczy czynnik Rh po ojcu, organizm matki potraktuje ciążę jak intruza i będzie się przed nią bronić.
Na czym polega?
Gdy do krwioobiegu kobiety dostają się krwinki dziecka z dodatnim Rh, jej organizm odbiera je jak "obce". Układ odpornościowy matki wytwarza przeciwciała, które niszczą krwinki potomka. Może to doprowadzić do niedotlenienia i niewydolności krążenia u dziecka oraz do skrajnej niedokrwistości.
Dlaczego rzadko zdarza się w pierwszej ciąży?
Aby organizm kobiety zaczął się bronić przed krwinkami z obcym Rh, wcześniej musi się z nimi zetknąć. Właśnie dlatego pierwsze dziecko jest bezpieczne. Do "wymieszania" krwi między mamą a dzieckiem dochodzi bowiem podczas porodu. Dlatego dopiero kolejny potomek może być zagrożony.
O czym pamiętać?
Jeżeli ciężarna ma krew z czynnikiem Rh(-), powinna zbadać, czy nie ma przeciwciał zwalczających krwinki z Rh(+). Mogły się one pojawić np. po poronieniu, o którym nawet nie wiedziała. Gdyby okazało się, że w jej organizmie są takie przeciwciała, kobieta dostanie immunoglobulinę, która zablokuje ich wytwarzanie. Dzięki temu dziecko będzie bezpieczne.