Ćwicz w ciąży, pomożesz dziecku
Aktywne fizycznie ciężarne myszy rodzą potomstwo mniej narażone na przybieranie na wadze pod wpływem spożywania wysokotłuszczowej diety – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton (USA).
Badacze wykazali, że regularne ćwiczenia podczas ciąży sprzyjają u potomstwa lepszej termogenezie, co przekłada się na mniejsze ryzyko przybierania na wadze i zapadania na choroby metaboliczne. Podobne wyniki uzyskali poprzednio w badaniach na samicach cierpiących na otyłość.
- Bazując na wynikach naszego badania, zalecamy, by kobiety - nieważne czy z otyłością czy bez, lub też z cukrzycą - regularnie ćwiczyły w trakcie ciąży, bo korzystnie wpływa to na zdrowie metaboliczne ich dzieci - komentuje główny autor badania doktorant Jun Seok Son.
Specjaliści dbali o to, by ciężarne myszy codziennie przez 60 minut pozostawały umiarkowanie aktywne fizycznie.
Zaobserwowali, że potomstwo ćwiczących gryzoni charakteryzowało się później - w porównaniu z grupą kontrolną - podwyższonym stężeniem białek związanych z brązową tkanką tłuszczową, która odpowiada za przekształcanie tłuszczu i cukru w ciepło.
Potomstwo aktywnych myszy miało też wyższą temperaturę ciała, co sugerowało, że cechowało się ono efektywniejszą termogenezą - według dotychczasowych badań - zapobiegającą otyłości i problemom metabolicznym.
Po odstawieniu od piersi małe myszki przez 8 tygodni karmiono wysokotłuszczową dietą. Okazało się, że potomstwo ćwiczących matek mniej przybierało na wadze i w mniejszym stopniu cierpiało na dolegliwości metaboliczne, typu cukrzyca lub stłuszczenie wątroby.
Rezultaty badania zaprezentowano na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego, które odbyło się w ramach tegorocznej konferencji Experimental Biology w Orlando (USA).