Reklama
Czysty i zadbany dzień po dniu

Higiena noworodka

Jeśli nie wiesz, kiedy zmieniać pościel malca, myć mu włoski czy kremować buzię, ten artykuł jest dla ciebie. Uporządkowaliśmy zabiegi pielęgnacyjne tak, abyś wiedziała, których smyk potrzebuje częściej niż innych.


Pielęgnacja noworodka wymaga czasu i uwagi, gdyż przy dziecku trzeba coś robić niemal co chwila. Wśród wielu zabiegów są takie, które należy wykonywać kilka razy dziennie, każdego dnia. Jest to konieczne, by utrzymać wrażliwą skórę maluszka w czystości i zapobiec ewentualnym podrażnieniom. Inne można przeprowadzać rzadziej - raz na dwa, trzy dni lub według potrzeb. Oto zestaw różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdź, które muszą znaleźć się w codziennym rozkładzie dnia, a które w cotygodniowym.

KILKA RAZY DZIENNIE

Przewijanie maluszka

- Noworodek siusia nawet 30 razy na dobę, a niemowlę 10 i więcej. Skóra maluszka narażona jest więc na podrażnienia. Dlatego należy ją utrzymywać w czystości i zmieniać pieluszki co najmniej kilka razy w ciągu dnia

Reklama

- radzi pediatra dr Barbara Gierowska-Bogusz z Instytutu Matki i Dziecka. Pieluchy jednorazowe zmieniaj co 2-3 godziny, jeśli dziecko robiło tylko siusiu. Gdy w pieluszce jest kupka, trzeba malca przebrać od razu. Pieluszki tetrowe wymagają zmiany po każdym przemoczeniu i kupce.

To się przyda:

pieluszki jednorazowe lub tetrowe

nawilżane chusteczki

mydło dla niemowląt

miseczka z wodą

krem pielęgnacyjny lub maść przeciw odparzeniom.

Krok po kroku: Spod pupy leżącego na przewijaku maluszka wysuń pieluszkę. Jeśli jest tam kupka, nie wysuwaj pieluchy od razu, tylko najpierw tak zwiń, by jej zawartość została w środku. Wyrzuć pieluchę do śmieci.

Podtrzymując nóżki dziecka (nie unoś go za stopy!), umyj lub przetrzyj chusteczkami nawilżanymi pupę, brzuch, fałdki na udach. - Należy pamiętać o kierunku mycia - mówi dr Barbara Gierowska-Bogusz.

- Dziewczynki zawsze trzeba wycierać od góry do dołu, aby uniknąć przeniesienia bakterii z odbytu do cewki moczowej. Kremem ochronnym delikatnie posmaruj pupę maluszka, a jeśli skóra jest zaczerwieniona, użyj odpowiedniego specyfiku.

Ponownie unieś pupę dziecka i podłóż tył czystej pieluszki. Przełóż ją między nóżkami, dopasuj brzegi, zapnij. Aby odsłonić kikut pępowiny, wywiń jej górną krawędź.

Smarowanie pupy

- Należy to robić po każdym przewinięciu - radzi dr Barbara Gierowska-Bogusz. - A w razie odparzeń sięgnąć po kremy gojąco-kojące.

Charakterystyczne zmiany pojawiają się zwykle na pośladkach, wokół odbytu, w pachwinach, w okolicach prącia u chłopców i warg sromowych u dziewczynek.

To się przyda:

krem ochronny dla niemowląt (np. NIVEA Baby, Penaten, Baby Creme Bübchen)

preparat przeciw odparzeniom (np. Sudocrem, Alantan, Tormazol).

Krok po kroku: Po oczyszczeniu pupy, osusz ją i dopiero wtedy nałóż cienką warstwę kremu ochronnego.

Jeśli skóra na pupie jest czerwona, do mycia używaj wody z mydłem lub przecieraj zmiany jasnoróżowym roztworem nadmanganianu potasu. Zmiany smaruj preparatami, które stworzą barierę ochronną pomiędzy skórą a pieluchą.

Pielęgnacja pępka

- Kikut pępowiny zwykle odpada w ciągu 6-14 dni po porodzie. W tym czasie należy go odkażać co najmniej 2 razy dziennie - podpowiada dr Gierowska-Bogusz. - Najlepiej przemywać pępek 70-proc. roztworem spirytusu i jak najczęściej go wietrzyć.

To się przyda:

roztwór 70-proc. spirytusu (nie salicylowego!)

waciki lub patyczki do uszu.

Krok po kroku: Namocz wacik lub patyczek do uszu w roztworze spirytusu. Czyść kikut dokładnie, by spirytus dotarł do zakamarków. Staraj się wietrzyć rankę - używaj pieluch z wycięciem na pępuszek lub zawijaj górę pieluszki. Nie mocz gojącej się ranki.

Udrażnianie noska

Jest konieczne, kiedy malec ma katar i w okresie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniu jest suche.

To się przyda:

waciki

roztwór wody morskiej lub soli fizjologicznej (np. Marimer, Physiodose)

gruszka z szeroką końcówką lub aspirator.

Krok po kroku: Zwilżonym wacikiem przemyj nos i przedsionki nozdrzy. Do usunięcia wydzieliny użyj wałeczka zwiniętego z waty lub skorzystaj z aspiratora. Aby to zrobić, do jednej dziurki nosa malca przyłóż końcówkę aspiratora, a ustnik weź do ust. Lekko wciągnij powietrze.

Przecieranie dziąseł

Zanim pojawią się pierwsze ząbki, przecieraj dziąsła maluszka. Rób to o różnych porach (obowiązkowo wieczorem przed snem), najlepiej po każdym karmieniu.

To się przyda:

czysty gazik,

przegotowana woda.

Krok po kroku: Nawiń gazik na palec, namocz go w letniej wodzie, przetrzyj dziąsła dziecka.

Kąpiel i mycie głowy

Maluszki dużo się pocą i ulewają, a resztki pokarmu zostają im na szyi czy włosach, dlatego trzeba je kąpać co dzień (główkę też).

- Do mycia noworodka wybierajmy atestowane kosmetyki dla niemowląt, które nie podrażnią skóry - radzi pediatra. Gdy w domu jest chłodno lub coś wam wypadnie, możecie smyka kąpać co drugi dzień lub "na sucho", czyli na przewijaku obmyć zwilżoną myjką.

To się przyda:

wanienka

mydło dla niemowląt (od 2. miesiąca - szampon dla niemowląt)

ręcznik z kapturkiem.

Krok po kroku: Podczas kąpieli, zwilż włoski malca. Namydl swoją dłoń i umyj główkę dziecka. Spłucz. Po wyjęciu malucha z wanienki owiń go ręcznikiem, a na główkę nałóż kapturek.

Przemywanie oczu

Dbaj o oczy dziecka, by nie doszło do zakażenia (np. zapalenia spojówek). Przynajmniej raz dziennie delikatnie je przemywaj.

To się przyda:

bawełniane waciki

miseczka

przegotowana ostudzona woda lub roztwór soli fizjologicznej.

Krok po kroku: Zwilż wacik wodą lub solą fizjologiczną. Jednym ruchem przemyj oko od zewnątrz, w kierunku nosa. Do drugiego oka użyj nowego wacika. Natłuszczanie skóry Wszystko zależy od rodzaju skóry dziecka. Jeśli jest sucha i się łuszczy, należy ją natłuszczać nawet kilka razy dziennie (i zawsze podczas kąpieli).

To się przyda:

oliwka dla niemowląt

mleczko nawilżające lub, od 2. miesiąca życia, balsam.

Krok po kroku: Dodaj do wody łyżkę oliwki dla niemowląt lub po wyjęciu malca z wanny rozprowadź jej trochę na jego wilgotnej skórze. Potem osusz ją ręcznikiem. Zmienianie ubranek.


Przebieraj malca

Przynajmniej raz dziennie. Jeśli nawet w ciągu dnia nie zabrudził ciuszków, po kąpieli załóż mu świeże ubranko.

To się przyda:

bawełniany kaftanik lub body

śpioszki lub pajacyk

skarpetki

czapeczka.

Krok po kroku: Po zmianie pieluszki załóż malcowi body, pajacyka i luźne skarpetki. Przez 1. miesiąc prasuj ubrania smyka, bo to dodatkowa dezynfekcja. Ciuszki pierz w atestowanych środkach dla dzieci (np. Lovela).

Wkładanie czapeczki

Bawełnianą czapeczkę zakładaj noworodkowi po kąpieli, kiedy w mieszkaniu jest chłodno lub gdy maluszek ma czkawkę (to objaw niedojrzałości ośrodka termoregulacji). Główka leżącego dziecka się poci, więc dobrze jest każdego dnia zakładać mu czystą.

To się przyda:

bawełniana czapeczka z troczkami lub bez.

Krok po kroku: Delikatnie obróć dziecko na bok i naciągnij czapeczkę z jednej strony główki, następnie przekręć malca na drugi bok i naciągnij czapeczkę z drugiej strony. Troczki wiąż z boku.

Czesanie włosków

Czesz smyka choć raz dziennie. Wzmocnisz cebulki włosów.

To się przyda:

szczoteczka do włosów ze sztucznego włosia.

Krok po kroku: Przeczesuj włoski maluszka po porannej toalecie lub wieczornej kąpieli. Kremowanie buzi - Dobrze to robić po kąpieli i przed spacerem - radzi pediatra. - Zimą, na dwór, obowiązkowo nakładamy krem ochronny.

To się przyda:

krem nawilżający dla niemowląt

krem na każdą pogodę, np. NIVEA Baby.

Krok po kroku: Na suchej skórze rozsmaruj krem (policzki, czoło, okolica nosa i ust).

Obcinanie paznokci

Każdego dnia oglądaj paznokcie malca, ale obcinaj, gdy są za długie. Rób to podczas snu smyka. To się przyda:

małe nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami albo obcinaczka dla niemowląt.

Krok po kroku: Zdezynfekuj nożyczki. U rąk obcinaj płytki na półokrągło, u nóg na prosto.

Czyszczenie uszu

Myj je zawsze, gdy zauważysz, że zebrała się woskowina.

To się przyda:

patyczki higieniczne dla dzieci (są znacznie grubsze niż te dla dorosłych).

Krok po kroku: Używając patyczka, tylko z zewnątrz, przetrzyj małżowinę uszną.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: baby | pielęgnacja | pediatra | wody | skóra | krem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy