Reklama

Dodatkowy urlop macierzyński

Dzięki zmianom w kodeksie pracy możesz o kilka tygodni dłużej być z dzieckiem w domu. Podpowiadamy, jak skorzystać z tego przywileju.

Każda pracująca mama, która w 2011 roku urodzi dziecko, ma prawo do 2 tygodni dodatkowego urlopu (oprócz 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego). Natomiast gdy podczas jednego porodu urodzisz więcej niż jedno dziecko, będziesz miała dodatkowe 3 tygodnie. W kolejnych latach ten urlop wydłuży się: w 2012 i 2013 roku do 4 tygodni, a w 2014 roku do 6. Co warto jeszcze o nim wiedzieć?

Dla dwojga rodziców

Dodatkowy urlop trzeba wziąć bezpośrednio po macierzyńskim. - Rodzice mają prawo z niego skorzystać, ale nie jest to ich obowiązek - wyjaśnia Elżbieta Trocha, specjalistka od spraw kadrowych, szefowa Zewnętrznego Działu Personalnego. Taki urlop przysługuje też mężczyźnie przebywającemu na urlopie tacierzyńskim albo tacie, który chce "zastąpić" mamę przez kilka dodatkowych tygodni. Jednak w tym drugim przypadku tata może wziąć urlop wtedy, gdy mama wykorzysta co najmniej 14 tygodni zwykłego urlopu macierzyńskiego. Co ważne, w czasie przebywania na urlopie dodatkowym mama lub tata są chronieni przed zwolnieniem.

Reklama

Powrót do pracy

W czasie dodatkowego urlopu możesz łączyć opiekę nad dzieckiem z pracą w dotychczasowej firmie. - Mama może pracować w wymiarze nie wyższym niż połowa etatu. Wtedy dostaje połowę zasiłku macierzyńskiego i połowę pensji - mówi Elżbieta Trocha. Gdy zdecydujesz się na taki urlop, co najmniej na 7 dni przed jego rozpoczęciem musisz złożyć wniosek w dziale kadr. Taki sam termin i te same formalności obowiązują cię, jeśli zechcesz łączyć urlop z pracą. Wtedy szef musi uwzględnić twój wniosek i zapewnić ci powrót do obowiązków służbowych. Bezpośrednio po tym urlopie możesz też wykorzystać urlop wypoczynkowy.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy