Dokąd na wakacje z uczulonym brzdącem?
Gdzie i na jak długo najlepiej wybrać się na urlop z dwuletnim alergikiem, który bardzo często choruje?
Wyjazd na wakacje jest ważnym elementem leczenia każdego dziecka alergicznego. Zmiana klimatu wzmacnia bowiem odporność, likwiduje przykre dolegliwości oraz poprawia stan skóry. Istotne jest jednak miejsce i czas wyjazdu.
Przed podjęciem decyzji na pewno warto zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin. Należy unikać miejsc, gdzie można spodziewać się wysokiego stężenia pyłków, które niekorzystnie działają ma malucha. Z brzdącem chorym na pyłkowicę warto wybrać się w wyższe góry, gdyż zwykle na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. stężenie pyłków jest bardzo niskie.
Godne polecenia są też wyjazdy nad duże zbiorniki wodne, a szczególnie nad otwarte morze, gdzie powietrze jest wyjątkowo czyste i nie zawiera alergenów. Czasem dla dziecka korzystny jest też wyjazd za granicę, do innej strefy klimatycznej, gdzie jest odmienna roślinność i inne okresy jej pylenia. Podczas wakacyjnych wojaży na pewno jednak szerokim łukiem należy omijać łąki, lasy liściaste oraz pola.
Podejmując decyzję o wynajęciu kwatery, lepiej unikać starych drewnianych domów, w których może panować duża wilgoć, sprzyjająca namnażaniu się grzybów pleśniowych i niebezpiecznych roztoczy. Na wakacje najlepiej zabrać ze sobą własną pościel dla dziecka, bo poduszki w wynajmowanych pokojach mogą być wypełnione piórami.
Zaraz po przyjeździe warto dokładnie posprzątać pomieszczenie, w którym dziecko będzie przebywało. Ponadto nie wolno zapomnieć o zabraniu leków zaleconych przez lekarza. Jeśli chcemy, aby wakacyjny wyjazd rzeczywiście przyniósł malcowi korzyści zdrowotne, powinien trwać on aż 4-6 tygodni.