Jak wspomagać raczkowanie
Dzięki tej formie ruchu dziecko ćwiczy mięśnie, wzmacnia kręgosłup i kształtuje prawidłową postawę. Raczkowanie korzystnie wpływa również na rozwój mózgu. Zobacz, jak do niego zachęcać maluszka.
Naśladuję mamę
Trenuj razem z dzieckiem, a nawet raczkuj razem z nim. Dzięki temu, że będzie cię naśladowało, szybciej opanuje tę cenną umiejętność. A ile będzie miało przy tym radości! Ćwiczcie na dywanie lub wykładzinie. Kucnij obok pociechy, aby dokładnie cię widziała, i powoli przemieszczaj się na czworakach. Cały czas patrz na smyka, zachęcając, by ruszył w twoje ślady.
Wędruję do zabawki
Weź kolorową piłeczkę, gumową lub pluszową maskotkę albo inną bezpieczną rzecz, która wzbudza zainteresowanie malca. Przygotuj miejsce do ćwiczenia - odsuń wszystkie zbędne sprzęty, które mogą przeszkadzać. Połóż zabawkę w odległości dwóch, trzech metrów od dziecka - na pewno dziarsko powędruje do niej na czworakach.
Mam odpowiedni strój
Kup maluszkowi specjalne skarpetki z tzw. obustronnym ABS, czyli z antypoślizgowymi wypustkami zarówno na podeszwie, jak i na wierzchu stopy. Pamiętaj, że dziecku musi być wygodnie. Ubieraj je w bawełniane spodenki z nieco grubszego materiału, by nie obtarło sobie kolanek. Unikaj krępujących ruchy śpiochów czy ubrań z niewygodnymi ozdobami.
Ćwiczę z kolegą
Aby zmobilizować brzdąca do ruchu, zapewnij mu od czasu do czasu towarzystwo raczkującego kolegi. Będzie zafascynowany, obserwując trening w wykonaniu innego dziecka. Maluchy muszą się dobrze widzieć, dlatego posadź je naprzeciwko siebie. Podłoże, na którym ćwiczą, nie może być śliskie. Najlepsza jest duża, antypoślizgowa mata.