Reklama

Reklama

Jak zapobiegać zgrzytaniu zębami u dzieci

Zgrzytanie zębami w środku nocy może być dość przerażające, zwłaszcza w przypadku dzieci. Sytuacja jednak wcale nie jest niecodzienna. Okazuje się, że bruksizm, czyli zgrzytanie i zaciskanie zębów pojawia się u osób w różnym wieku, także u niemowląt i maluchów. Co warto o nim wiedzieć?

Co to jest bruksizm?

Bruksizm to termin medyczny, oznaczający zgrzytanie i zaciskanie zębów. Przypadłość pojawia się u osób w różnym wieku, także u niemowląt i małych dzieci. Większość maluchów zgrzyta zębami podczas snu. Niektóre mogą to robić również w czasie aktywności. Specjaliści szacują, że z bruksizmem zmaga się około 20-30% populacji.

Jakie są objawy bruksizmu?

Objawem bruksizmu jest zgrzytanie zębami. Wówczas maluch wydaje różne dźwięki, najczęściej podczas snu (czego nie jest świadomy). Istnieją też inne objawy, a zarazem skutki zgrzytania zębami.

Reklama

Dziecko, które zgrzyta zębami, może rano narzekać na ból dziąseł lub szczęk. Ponieważ mięsień skroniowy, którego używamy do żucia, przymocowany jest do boków czaszki w skroniach, zgrzytanie zębami może skutkować przewlekłym bólem głowy.

Zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęk może skutkować zmianami w wyglądzie zębów. Te mogą z czasem być starte i wyszczerbione, zwłaszcza na krawędziach. Zdarza się, że u zgrzytającego zębami dziecka można dostrzec zaczerwienienia, a nawet siniaki na języku lub wewnętrznej stronie policzka.

Maluchy, które zgrzytają w nocy zębami, często też chrapią i oddychają przez usta, zwłaszcza gdy cierpią na bruksizm z powodu obturacyjnych zaburzeń oddechowych.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Przyczyny bruksizmu nie są jasne. Prawdopodobne powody, dla których niemowlę lub małe dziecko może zgrzytać zębami, to:

· ból związany z ząbkowaniem,

· infekcja ucha lub migdałków,

· bezdech senny i inne zaburzenia snu,

· zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD),

· zaburzenia psychiczne, zwłaszcza z grupy zaburzeń lękowych (fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy zaburzenia z dawnej kategorii nerwic),

· stres i napięcie związane z jakimś przeżyciem, sytuacją bądź wydarzeniem,

· zaburzenia neurologiczne.

Nadal w rozwoju bruksizmu uwzględnia się etiologiczną rolę pasożytów przewodu pokarmowego (przede wszystkim owsików i glisty ludzkiej).

Bruksizm nie wymaga leczenia, chyba że jest bardzo ciężki. Dobra wiadomość jest taka, że większość niemowląt i małych dzieci z przypadłości tej po prostu wyrasta. Częstość występowania bruksizmu sennego zmniejsza się z wiekiem.

Jak zapobiegać zgrzytaniu zębami u dzieci?

Jak zapobiegać zgrzytaniu zębów u dzieci? Warto zacząć od przyjrzenia się sytuacji i jeśli to możliwe, porozmawiania z dzieckiem. Być może maluch się czymś stresuje, coś go denerwuje bądź jest przyczyną lęku. Warto też pomóc dziecku zrelaksować się, wyciszyć i odprężyć. To często najlepszy sposób na zmniejszenie lub wyeliminowanie bruksizmu.

Bardzo ważne jest, by zapewnić dziecku zarówno odpowiednią dawkę snu, jak i dobre warunki do spania. W niektórych przypadkach sprawdza się fizjoterapia, która pozwala mieć większą kontrolę nad mięśniami szczęki. Dobrym pomysłem są dentystyczne ochraniacze na zęby, w których się śpi. Niekiedy niezbędne jest podawanie leków, które zwiotczają mięśnie. To rozwiązanie stosowane w ostateczności.

Zapobieganie zgrzytaniu zębami jest ważne. Lekceważony bruksizm może mieć poważne skutki. Zdecydowanie nie wolno go lekceważyć.

Przeczytaj więcej TUTAJ

Baby Boom

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje