Jak zorganizować sobie wakacje, gdy pada? Propozycje dla dzieci i dorosłych

Jadąc na wakacje, oczekujemy udanego wypoczynku i dobrej pogody. Co jednak możemy zrobić, gdy pogoda raczej nas nie rozpieszcza i zdecydowanie nie zachęca do wychodzenia z domu? Wówczas powinniśmy sięgnąć po kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam odegnać nudę i na dobre zapomnieć o deszczu czy chłodzie. Oto kilka naszych propozycji – skierowanych zarówno do dorosłych, jak i do dzieci – które sprawią, że nawet w największą szarugę zachowamy dobry humor.

Kolorowanki

Kolorowanki i książki-malowanki to świetna propozycja dla dzieci w każdym wieku. Rozwijają wszak koordynację wzrokowo-ruchową, zdolności manualne i uczą je cierpliwości. Oraz - rzecz nie mniej ważna - pozytywnie wpływają na ich wyobraźnię i kreatywność. Przy kolorowankach mogą się zresztą bawić znakomicie nie tylko najmłodsi - dają one przecież doskonały pretekst do wspólnej zabawy rodziców i dzieci: wokół książek-malowanek można przecież osnuwać baśniowe historie i barwne opowieści, które pobudzą dziecięcą wyobraźnię. A skoro o kolorowankach mowa, to kilka słów warto również powiedzieć o kredkach - świecowych, pastelowych, ołówkowych czy żelowych (nie każda z odmian będzie oczywiście odpowiednia wszystkich grup wiekowych, dlatego kierujmy się przy ich wyborze zdrowym rozsądkiem i zaleceniami producenta). Dobre kredki pomogą najmłodszym rozwinąć zdolności plastyczne i nauczyć się, jak łączyć barwy i prawidłowo operować kolorem.

Książki i ebooki

Nic tak nie sprzyja lekturze, jak deszczowa pogoda i pochmurne dni. Gdy aura nie zachęca do wychodzenia na dwór, najlepiej zająć swoje myśli porywającymi opowieściami, jakie znaleźć można tylko w książkach. Z tego powodu na wakacje warto zabrać przynajmniej kilka dobrze przyjętych bestsellerów (na literackich listach przebojów rządzą obecnie Remigiusz Mróz, Jo Nesbo oraz Katarzyna Grochola). Kryminały, thrillery, powieści przygodowe, sensacyjne i obyczajowe pozwolą zapomnieć o chłodzie czy deszczu, przenosząc czytelnika w zupełnie inny - ciekawszy - świat. Jadąc na urlop nie trzeba jednak wcale brać z sobą całej domowej biblioteczki. Dzisiaj wystarczy wszak zainwestować w czytnik ebooków, na którym zmieszczą się wszystkie warte uwagi pozycje (do najpopularniejszych i najbardziej polecanych urządzeń należą inkBOOK, Kindle i PocketBook). W ten sposób zwolnimy miejsce w podróżnej walizce i zagwarantujemy sobie całkowitą wolność wyboru - nie zawsze będziemy przecież w stanie z wyprzedzeniem przewidzieć, na jaką lekturę najdzie nas w przyszłości ochota.  Do czytnika ebooków możemy też oczywiście "wgrać" książki dla najmłodszych. Jesteśmy pewni, że dzieci zawsze docenią ponadczasowe "pewniaki", do których można z pewnością zaliczyć legendarną już serię poświęconą przygodom Mikołajka (będącą owocem współpracy René Goscinnego oraz ilustratora Jean-Jacques'a Sempégo), cykl powieściowy Lucy Maud Montgomery (historia Ani z Avonlea zainteresuje z pewnością nawet starszych czytelników), książki przygodowe Alfreda Szklarskiego czy siedmiotomową sagę pióra Joanne K. Rowling, opisującą perypetie jednego z najsłynniejszych literackich czarodziejów - Harry'ego Pottera. 

Gry karciane

Deszczowe wakacje sprzyjają również wspólnej grze w karty. Nieco starsi wybiorą z pewnością brydża i inne popularne "karcianki"; młodszych można tymczasem zapoznać z zasadami makao czy gry w wojnę (są wszak dynamiczne i angażujące, przez co pozwala skutecznie i szybko odegnać nudę). Ale niejedyne to oczywiście gry karciane warte uwagi. Znakomitą propozycją dla całej rodziny może się bowiem okazać np. amerykański klasyk - gra karciana UNO, nawiązująca poniekąd do zasad makao. Talia kart UNO wyróżnia się przede wszystkim interesującym projektem graficznym - mocne kontrasty, wyraziste kolory i charakterystyczne symbole przyciągną prędko wzrok najmłodszych. Nieskomplikowana mechanika rozgrywki pozwoli tymczasem błyskawicznie przystąpić do zabawny nawet mniej wprawnym graczom, którzy z "karciankami" nie mieli jeszcze (lub rzadko mają) do czynienia. Warto jednak przypomnieć, że świat "karcianek" nie kończy się tylko na UNO. Na rynku znajdziemy dziś wiele rozmaitych gier karcianych skierowanych do dzieci i dorosłych, które pozwolą im wspólnie spędzać czas. My proponujemy Dixit - cieszącą się w naszym kraju coraz popularniejszą grę skojarzeń wykorzystująca talię pięknie wykonanych kart, jakich nie znajdziecie z pewnością w żadnej innej grze. Spróbujcie, a nie pożałujecie!


Klocki

Kiedy pada, można także sięgnąć po klocki. I nie mówimy jedynie o legendarnych już klockach Lego (dostępnych w wielu seriach, wydaniach czy odmianach tematycznych), ale np. o klockach konstrukcyjnych "Korbo", pozwalających rozwijać dziecięcą wyobraźnię i budować nieraz bardzo skomplikowane mechanizmy, czy o klockach magnetycznych i przestrzennych marki "Waffle". Wszystkie te klocki - konstrukcyjne, przestrzenne i magnetyczne - pozwolą rozwinąć kreatywność i zdolności motoryczne dzieci, wprowadzając ich jednocześnie w świat form, brył i figur przestrzennych. Obok rozrywkowych posiadają więc one, jak widać, również niewątpliwe walory edukacyjne. Na rynku znajdziemy również ekologiczne klocki drewniane, skierowane przede wszystkim dla najmłodszych. I one mają na ich rozwój spory wpływ - rozwijają wszak ich zdolności manualne oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Planszówki

Gdy pogoda nie rozpieszcza, można również sięgnąć po planszówki. Tych, co oczywiste, w sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy bez liku (pamiętajmy: świat nie kończy się tylko na scrabble’ach czy popularnej "Monopoly"!). Z tego powodu nie sposób ich wyliczyć i opisać w tylko jednym artykule - na rynku dostępne są przecież gry ekonomiczne, towarzyskie, logiczne, przygodowe, rodzinne, imprezowe, a także takie, które skierowane są przede wszystkim dla dzieci lub wyłącznie dla dorosłych.Ze swej strony polecić możemy też jedne z najbardziej klasycznych i wielokrotnie już nagradzanych planszówek - ekonomiczno-strategiczną pozycję "Osadników z Catanu" czy utrzymaną w konwencji fantasy grę "Talisman: Magia i miecz" (planszówki w klimatach fantasy doczekała się również książkowo-serialowa "Gra o Tron"!). Do bardziej rodzinnych planszówek zaliczyć można zaś z pewnością "Kingdomino" inspirowane zasadami klasycznego domina (urozmaiconego wprowadzeniem elementów fabularnych i

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy