Reklama

Jakie prawa ma rodząca w szpitalu?

Wiele kobiet jest tak przejętych zbliżającym się porodem, że przez myśl nie przychodzi im nawet, by przed udaniem się do szpitala zapoznać się z przysługującymi im prawami. Poród rodzinny, rachunek, bezpłatne znieczulenie na żądanie - to tylko kilka rzeczy, których przyszła mama ma prawo domagać się od personelu szpitala. Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej lektury.

Poród rodzinny


Każda przyszła mama ma prawo do porodu rodzinnego. Ona też decyduje, kto będzie jej przy tym porodzie towarzyszył. Nie musi to być ojciec dziecka.

Za poród rodzinny szpital nie powinien żądać dodatkowej opłaty. Zdarza się jednak, że domaga się zwrotu kosztów, jakie poniósł, np. w związku z przeszkoleniem osoby towarzyszącej, jak przeciąć pępowinę – i ma do tego prawo.

Rachunek


Jeśli kwota np. za poród rodzinny (jednoosobowa sala dla rodzącej, przeszkolenie osoby towarzyszącej) jest zbyt wygórowana, warto poprosić o rachunek i poskarżyć się do rzecznika praw pacjenta. Uwaga! Nie wszystkie szpitale mają jednoosobowe sale porodowe. Warto to wcześniej sprawdzić, bo w takiej sytuacji poród rodzinny może być niemożliwy. Szpital powinien zagwarantować pacjentce intymność i prywatność.

Reklama

Świadkiem porodu nie musi być student

Przyszła mama nie musi zatem godzić się na to, by świadkiem porodu był student medycyny czy stażysta – chyba, że rozwiązanie odbywa się w szpitalu akademickim. Ale nawet tam nie mogą oni wykonywać żadnych zabiegów bez zgody pacjentki.

Dodatkowe usługi

Przed porodem kobieta może zażyczyć sobie wykonania lewatywy lub ogolenia owłosienia (nie można tego od niej żądać!) i zabiegi te muszą odbywać się w warunkach gwarantujących intymność. Rodząca powinna być traktowana z szacunkiem.

Bezpłatne znieczulenie

Personel powinien pytać o potrzeby pacjentki i w miarę możliwości kierować się nimi. Jeśli np. kobieta prosi o znieczulenie, to o ile nie ma medycznych przeciwwskazań (np. wada kręgosłupa), powinna je dostać. Szpital nie powinien żądać za to opłat.

Inne prawa przyszłej mamy

Przyszła mama ma również prawo brać udział w podejmowaniu związanych z porodem decyzji, takich jak podanie środka wywołującego lub przyspieszającego poród, nacięcie krocza, stosowanie niefarmakologicznych technik łagodzących ból (np. prysznic czy masaż), przebicie pęcherza płodowego czy wykonania cięcia cesarskiego.

Pacjentka powinna być informowana o stanie zdrowia swojego i dziecka, a także o postępie i przebiegu porodu.

Nieprzerwany kontakt z dzieckiem

Bezpośrednio po urodzeniu mama powinna mieć umożliwiony nieprzerwany kontakt z dzieckiem „skóra do skóry”. Zgodnie z najnowszymi standardami medycznymi, taki kontakt powinien trwać co najmniej dwie godziny. W tym czasie kobieta ma mieć zapewnioną pomoc w karmieniu noworodka piersią.

Zanim opuści szpital

Zanim kobieta opuści szpital, powinna też otrzymać porady, co do sposobu postępowania z noworodkiem. Na jej prośbę szpital musi udostępnić pełną dokumentację medyczną.

Przez cały pobyt na oddziale mamie przysługuje prawo do odwiedzin najbliższych. Jeśli jednak w szpitalu są wyznaczone godziny odwiedzin, należy się do nich dostosować.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy