Jakie zwierzę dla dziecka alergicznego?
Moja 3-letnia córeczka, która od urodzenia ma alergię, bardzo chciałaby mieć w domu jakieś zwierzątko. Czy mogę ulec prośbom Zosi i sprawić jej psa lub kota? A może bezpieczniej by było mieć innego pupila?
Wpływ zwierząt na rozwój maluchów jest bardzo pozytywny, dlatego nie należy ograniczać im wzajemnych kontaktów. Nawet dziecko z rodziny atopowej może mieć czworonożnego przyjaciela. Wiele maluchów z alergią pokarmową czy uczuleniem na pyłki roślinne zupełnie dobrze toleruje zwierzęta.
Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że u dziecka skłonnego do odczynów alergicznych nadwrażliwość na sierść, ślinę czy naskórek pupila może pojawić się w każdym wieku. Jeśli po kontakcie z kotem, psem czy papugą pojawią się podejrzane dolegliwości, trzeba udać się do alergologa i wykonać testy diagnostyczne.
Najbardziej uczulają koty, świnki morskie, chomiki i króliki, nieco rzadziej psy i konie. Pewną rolę może odgrywać także rasa zwierzęcia. Jednak, jeśli dziecko kicha, ma katar, kaszel lub duszności, a testy potwierdzają uczulenie, to zdecydowanie najlepiej zrezygnować z posiadania zwierzaka w domu, bo z biegiem czasu objawy chorobowe mogą się nasilać.
W takiej sytuacji wyjściem jest kupno żółwia, który zazwyczaj jest bardzo dobrze tolerowany przez alergików. Nie uczulają również rybki, ale lepiej, aby dziecko alergiczne unikało kontaktu z podawanym im pokarmem - dafniami.