Reklama

Jeśli ciąża, to nie szpilki?

Zdaniem 61 proc. Polaków, kobiety w ciąży powinny zmienić swój styl życia. Na jaki?

Przede wszystkim powinny zrezygnować z używek, unikać dźwigania ciężkich rzeczy oraz ograniczyć stres. Badani uważają również, że ciężarne nie powinny chodzić w butach na wysokim obcasie oraz ubierać się wyzywająco. Czy rzeczywiście odmienny stan wymaga tych zmian? Na pytania odpowiada ginekolog, dr Jacek Tulimowski.

Czy należy rezygnować z używek? PRAWDA!

Oczekując narodzin dziecka, przyszłe mamy powinny zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Dym tytoniowy, który zawiera mnóstwo substancji chemicznych wywiera negatywny wpływ na rozwój maluszka w czasie ciąży. Może być również powodem wielu komplikacji: niedotlenienia, wad wrodzonych czy też niskiej masy pourodzeniowej. Z kolei spożywanie alkoholu może prowadzić do rozwinięcia się alkoholowego zespołu płodowego (FAS), który obejmuje takie zaburzenia jak: choroby serca, zmiany w układzie płciowym, zaburzenia wzrostu lub obniżenie ilorazu inteligencji.

Reklama

Zdaniem eksperta:

Słuszność tego, że należy zrezygnować z używek potwierdza także dr Jacek Tulimowski, ekspert kampanii "Odmienny stan - odmienne traktowanie". - Każda odpowiedzialna przyszła mama wie, jak niebezpieczne dla zdrowia dziecka są wszelkiego rodzaju używki. Aby dziecko rozwijało się zdrowo, konieczne jest zastosowanie się do bezwzględnego zakazu spożywania przez ciężarną nawet niewielkich ilości alkoholu oraz palenia papierosów.

Czy należy unikać dźwigania? PRAWDA!

Aktywny tryb życia w ciąży jest jak najbardziej wskazany, ale przyszłe mamy absolutnie nie mogą dźwigać zbyt ciężkich przedmiotów. Taki wysiłek jest niebezpieczny zarówno dla mamy jak i nienarodzonego dziecka i może grozić bólem kręgosłupa, bólem stawów, trudnością z poruszaniem się, a nawet poronieniem.

Zdaniem eksperta:

- Dźwiganie w czasie ciąży jest bardzo niebezpieczne. Krwawienie, bóle narządów ruchu lub złe samopoczucie pojawiające się po nadmiernym wysiłku to objawy, które koniecznie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę - podkreśla dr Jacek Tulimowski.

Czy należy unikać stresu? PRAWDA!

Napięcie i stres ciężarnej negatywnie wpływają na nienarodzone dziecko. W chwilach zdenerwowania zwiększa się tempo przepływu krwi, spada poziom żelaza, tym samym pojawia się ryzyko utraty ciąży. Nadmierny stres przyszłej mamy może doprowadzić także do zaburzeń w rozwoju mózgu dziecka, a po porodzie opóźnić rozwój narządów ruchu.

Zdaniem eksperta:

- Kobiety w ciąży do minimum powinny ograniczyć stres. Powinny także znaleźć odpowiednią dla siebie metodę, która pozwoli rozładować lęk i napięcie. Może to być chwila aktywności w basenie, rozmowa z przyjaciółką, czy też przyjemny masaż - radzi dr Jacek Tulimowski.


Czy należy zmienić sposób ubierania się? TAK I NIE

Ze względu na obciążenie kręgosłupa oraz zmianę środka równowagi kobiety w ciąży nie powinny nosić butów na wysokim obcasie. Co do sposobu ubierania - o ile ubranie jest przewiewne, nie powoduje ucisków, szczególnie na okolice brzucha i jest wykonane z naturalnych materiałów jest dowolną sprawą każdej kobiety.

Zdaniem eksperta:

- Pamiętajmy o tym, że przyszła mama jest także kobietą i powinna ubierać się w taki sposób, by czuła się atrakcyjna i piękna. Ze względu na odmienny stan nie wszystko jest dla niej jednak odpowiednie, a organizm tak się zmienia, że uniemożliwia zachowanie dotychczasowych nawyków - np. opuchnięte stopy i łydki uniemożliwiają chodzenie w butach na obcasach, a szczególnie wrażliwe ciało łatwo się obciera i boli przy noszeniu zbyt obcisłych ubrań - dodaje dr Jacek Tulimowski.

A wy, drogie panie, z czego rezygnujecie dla ciąży? Zmieniłyście swój styl życia i bycia zgodnie z oczekiwaniami większości społeczeństwa?


***

Raport TNS Polska "Polka w ciąży. Czy odmienny stan zasługuje na odmienne traktowanie?" został przygotowany w ramach  kampanii "Odmienny stan - odmienne traktowanie". Celem kampanii jest kształtowanie świadomości społecznej i uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby kobiet w ciąży. Kampania uzyskała poparcie Fundacji Rodzić po Ludzku, a jej organizatorami są marki Falvit mama oraz Lioven żel dla kobiet w ciąży.




materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | styl życia | ubiór | porady | atrakcyjność | szpilki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy