Kiedy odstawić dziecko od piersi?
Mam synka, który właśnie skończył 9 miesięcy. Karmię go piersią i chcę robić to nadal, mimo że za kilka tygodni planuję powrót do pracy. Czy jest górna granica wieku dziecka, kiedy należy odstawić je od piersi?
Jeżeli zarówno dziecku, jak i mamie karmienie piersią bardzo odpowiada, można je kontynuować do końca 2. roku życia malucha, a nawet dłużej.
Oczywiście po 6. miesiącu niemowlę powinno już oprócz mleka mamy otrzymywać inne pokarmy, niemniej może dostawać pierś "na życzenie". Stan taki utrzymujemy do momentu, kiedy maluch sam zrezygnuje z karmienia naturalnego lub mama podejmie decyzję o jego zakończeniu.
Odstawianie od piersi zawsze powinno odbywać się stopniowo, ponieważ wiąże się z przeżyciami emocjonalnymi zarówno u mamy, jak i u dziecka.
Najlepiej wówczas kolejno zastępować każde karmienie innym posiłkiem, np. mlekiem modyfikowanym.
Takie postępowanie chroni malucha przed stresem związanym z utratą czegoś ważnego a mamę... przed zapaleniem piersi wywołanym nagromadzeniem pokarmu.
Należy pamiętać, że maleństwo w okresie odstawiania potrzebuje bardzo wiele czułości - trzeba je zatem częściej przytulać i otoczyć troskliwą opieką.