Reklama

Kiedy ojciec nie chce być ojcem

Czasami zdarza się, że partner nie chce przyznać się do ojcostwa, co wzbudza w kobiecie niepokój i niepewność. A każda przyszła mama marzy przecież o tym, by ciąża stała się czasem szczególnym – pełnym radości, oczekiwania i ekscytacji.

Aby udowodnić mężczyźnie ojcostwo warto wykonać badania DNA - nawet w czasie ciąży - i skorzystać z pomocy psychologa.  

On nie przyznaje się do ojcostwa, a kobieta traci poczucie bezpieczeństwa 

Jeśli partner nie przyznaje się do ojcostwa, kobiecie towarzyszy wiele negatywnych emocji, w tym zanik stabilizacji i poczucie samotności. Czuje się ona nie tylko opuszczona, ale odczuwa także obawy przed tym, co w tej sytuacji pomyśli otoczenie, jak zareagują bliscy. Może się to wiązać ze spadkiem poczucia własnej wartości, a nawet niechęcią do samej siebie czy dziecka.

Reklama

Warto zdawać sobie sprawę, że spokój i pewność w ciąży są bardzo istotne, ponieważ bardzo wysoki poziom stresu może negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka i przyszłej mamy, a nawet - spowodować poronienie.  

Emocje w takiej sytuacji biorą górę nad rozsądkiem i trudno odnaleźć siłę do walki o swoje racje i prawa. Warto więc nie tylko porozmawiać z zaufaną i bliską osobą, ale również - z psychologiem. Im szybciej uda się pogodzić z sytuacją i rozpocząć działania, tym lepiej zarówno dla psychiki kobiety, jak i zdrowia jej dziecka.  

Czy można zmusić mężczyznę do uznania dziecka? 

Nie ma takiej możliwości, ponieważ uznanie dziecka wiąże się z decyzją dobrowolną obojga rodziców. W niektórych sytuacjach wystarczy dostarczenie mężczyźnie wyniku badania DNA, które wykazuje, że jest on ojcem danego dziecka. Taki rezultat staje się dla niego dowodem. Wtedy przyjmuje on na siebie obowiązek i decyduje się na uznanie dziecka.

Test DNA, którego wynik będzie pewny, można wykonać jeszcze w ciąży. Kobieta musi mieć próbkę materiału genetycznego od mężczyzny, która może być dowolna - np. używana szczoteczka do zębów, używana maszynka do golenia, zużyta prezerwatywa, zużyta guma do żucia czy chusteczka ze śladem wydzieliny (np. krwi, śliny czy spermy).  

Test DNA na ojcostwo można wykonać oczywiście także po urodzeniu - już od drugiej doby życia. Wtedy, w zależności od sytuacji, realizuje się go do celów prywatnych lub sądowych. Jeśli mężczyzna nie zgadza się na realizację testu, dowodami na ojcostwo mogą być również np. dokumenty, zeznania świadków czy osobista korespondencja.  

Ustalenie ojcostwa - warto zrobić to jak najszybciej  

Ustalić ojcostwo warto jak najszybciej i jeśli to możliwe - jeszcze zanim dziecko się urodzi. Dzięki temu łatwiej będzie rozstrzygnąć kwestie prawne (np. alimenty), a także odzyskać poczucie bezpieczeństwa i spokój.

Co więcej, dziecko od początku będzie znało swoje pochodzenie i będzie miało świadomość, kto jest jego ojcem. Brak tej świadomości może być dla niego trudny i bolesny, a także prowadzić do problemów w przyszłości. Poczucie własnej tożsamości jest dla każdego człowieka bardzo ważne.  

Mężczyzna też może być zagubiony

Warto być wyrozumiałym również dla mężczyzny, który nie chce uznać dziecka, ponieważ nie w każdym przypadku rządzą nim wyrachowanie czy złe zamiary. Zdarza się, że mężczyzną targają po prostu emocje, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Być może przerasta go sytuacja, w której się znalazł, towarzyszy mu strach i bezradność.

Również mężczyzna powinien w takiej sytuacji skorzystać z pomocy psychologicznej, która pomoże mu uporządkować swoje emocje i uczucia. Aby zyskać całkowitą pewność - na całe życie - najlepiej zrealizować test DNA.

Chociaż decyzja o jego przeprowadzeniu dla niektórych mężczyzn może być trudna, ten krok poprawia nie tylko sytuację kobiety i dziecka, ale również stan psychiczny mężczyzny.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ojcostwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy