Reklama

Kiedy zmienić mleko?

Organizm maluszka daje znać, jeśli mieszanka mu nie służy. Rozpoznaj te niepokojące sygnały i działaj!

Jeśli niemowlę dobrze reaguje na mieszankę modyfikowaną, którą aktualnie jada, np. początkową - specjaliści odradzają proponowanie maluchowi w zamian innej (bo np. jest w promocji albo właśnie pojawiła się na rynku). Zalecają tylko, aby w odpowiednim czasie przejść na mleko następne i junior tej samej marki. Mieszanki różnych producentów mają podobny skład, ale ich smak nie jest identyczny, więc malec może nie polubić nowości. Są jednak sytuacje, w których zmiana mleka jest wskazana. Jakie?

Smyk bardzo często budzi się w nocy

Reklama

Najprawdopodobniej malcowi nic nie dolega, tylko jest po prostu głodny. To oznacza, że potrzebuje bardziej sycącej mieszanki mlecznej. Przede wszystkim sprawdź, czy ta, którą obecnie podajesz dziecku, jest dostosowana do jego wieku. Według zaleceń specjalistów, niemowlętom do 6. miesiąca życia podaje się mleko początkowe (oznaczone cyfrą 1), a tym po 6. miesiącu - następne (oznaczone cyfrą 2). Nie próbuj zagęszczać mleka modyfikowanego na własną rękę, np. wsypując do butelki większą ilość proszku, niż zaleca producent. To może zbyt obciążać nerki dziecka, a także powodować wzdęcia, zaparcia lub biegunki. Aby zaspokoić głód brzdąca na dłużej i ograniczyć liczbę nocnych pobudek, do końca 4. miesiąca należy mu podawać na kolację mleko o gęstszej konsystencji, wzbogacone skrobią, a po 6. miesiącu takie z kleikiem ryżowym (oznaczone symbolem R).

Słabo przybiera na wadze

Jeśli pediatra wykluczy medyczne przyczyny tego problemu, prawdopodobnie doradzi ci podawanie innego mleka. Być może organizm dziecka nie przyswaja dobrze wszystkich składników mieszanki, którą dla niego wybrałaś. Chociaż skład zwykłego mleka początkowego czy następnego jest określony normami i zbliżony, niezależnie od firmy, to jednak producenci starają się wyprzedzić konkurencję, stosując różne składniki dodatkowe, z których nie wszystkie muszą być dobrze tolerowane przez dziecko. W rzadkich przypadkach przyczyną słabego przybierania na wadze może być choroba zwana zespołem złego wchłaniania, która objawia się m.in. słabym trawieniem i przyswajaniem tłuszczu. W tym przypadku zmiana mieszanki na specjalną, z zawartością MCT (czyli lekkostrawnych tłuszczów), powinna korzystnie wpłynąć na stan zdrowia i wagę dziecka.

Cierpi na kolki i nic mu nie pomaga

W takim przypadku lekarze często zalecają zmianę mleka na to o obniżonej zawartości laktozy - naturalnego cukru z mleka, który nie wszystkie niemowlęta tolerują. Może pomóc także mleko hipoalergiczne (HA). Cząstki białek mleka krowiego są w nich bardziej rozdrobnione, więc posiłek jest łatwiej trawiony przez niemowlę.

Ma wysypkę i inne objawy alergii

Jeśli zmiany skórne utrzymują się dłużej niż miesiąc i lekarz stwierdzi u smyka alergię pokarmową, przepisze mu jeden z preparatów mlekozastępczych (dostępny w aptece na receptę). Są to tzw. hydrolizaty białkowe, w których cząsteczki białka zostały tak rozdrobnione, że straciły właściwości uczulające. Jeśli lekarz nie stwierdzi uczulenia, ale masz w rodzinie alergików, warto, byś zdecydowała się na podawanie dziecku profilaktycznie mieszanki modyfikowanej HA (hipoalergicznej). Być może dzięki temu uda ci się nie dopuścić do rozwoju alergii.

Regularnie ulewa pokarm

U dzieci do 6. miesiąca życia ulewanie nie jest objawem niepokojącym. Może jednak stanowić problem, jeśli ilość zwracanego pokarmu jest bardzo duża i w efekcie smyk szybko staje się głodny. Maluchom z taką dolegliwością pomoże mieszanka z dodatkiem skrobi ziemniaczanej czy mączki chleba świętojańskiego. Te składniki nieco zagęszczają pokarm, utrudniając jego cofnięcie się do przełyku. Mleka ze skrobią najczęściej są oznaczane na opakowaniu literami AR.

Pręży się i marudzi

W tym wypadku - podobnie jak przy kolkach - pediatra może doradzić zmianę mleka na takie o mniejszej zawartości laktozy, gdyż obniżona tolerancja cukru mlecznego, objawia się m.in. wzdęciami i bólami brzuszka

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama