Lekcja dla mamy: dokładne mycie buźki
W jaki sposób stosować pałeczki kosmetyczne i czy konieczne jest mydełko? Wyjaśniamy krok po kroku, jak powinna wyglądać codzienna toaleta uszu, oczek i noska maluszka.
Do przemywania twarzy niemowlęcia nie trzeba używać kosmetyków czy naparów ziołowych (mogą wywoływać uczulenia). Wystarczy czysta, przegotowana woda. Buźkę maluszka najlepiej myć tuż przed wieczorną kąpielą, kiedy niemowlę leży na przewijaku.
Sprawnie, ale bez pośpiechu
Twarz maleństwa przemywamy wacikiem zwilżonym wodą - większość maluchów nie przepada za tego typu zabiegami i nieco się niecierpliwi - to naturalne. Staraj się więc wykonywać płynne, delikatne ruchy, aby nie niepokoić szkraba.
Fizjologiczne roztwory są super
Do przemywania oczu, uszu i noska znakomicie nadaje się sól fizjologiczna (ma pH identyczne jak łzy i nie szczypie w oczy). Taki roztwór doskonale rozpuszcza i usuwa naturalne wydzieliny - także te zaschnięte, np. pod noskiem. Sól fizjologiczną w postaci jednorazowych plastikowych ampułek (np. Physiodose) kupisz w aptece bez recepty. Po otwarciu taki płyn trzeba zużyć w ciągu 24 godzin. Oczka, nosek czy uszka można też oczyścić za pomocą fizjologicznego roztworu wody morskiej w sprayu, np. Marimer, Stérimar. Wystarczy nanieść niewielką ilość roztworu na wacik (ma dokładnie takie same właściwości jak sól fizjologiczna).
Instruktaż - czyścimy uszka maluszka
Krok pierwszy
Przecieramy całą małżowinę Gazikiem lub płatkiem higienicznym, lekko zwilżonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną, przemywamy uszko dziecka. Wacik nie powinien być nigdy mokry - woda, po dostaniu się do wnętrza ucha, może wywołać infekcję.
Krok drugi
Myjemy zakamarki za uchem Trzeba koniecznie odgiąć uszko i świeżym wacikiem przetrzeć obszar za małżowiną. W takich drobnych załamaniach gromadzi się złuszczony naskórek, który wraz z resztkami kosmetyków stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. A te powodują bolesne podrażnienia.
Krok trzeci
Zbieramy drobne zanieczyszczenia Wnętrze ucha oczyszcza się samodzielnie, więc patyczka higienicznego nigdy nie należy wsuwać do przewodu słuchowego! Delikatnie zbieramy nim drobne brudki z zakamarków małżowiny lub usuwamy resztki zaschniętej wydzieliny tylko dookoła dziurki ucha.
Przemywamy oczka
Krok pierwszy
Odchylamy główkę na bok Przed przystąpieniem do zabiegu, trzeba najpierw lekko przechylić główkę malca. Jeśli przemywamy lewe oczko - kierujemy ją lekko w prawo, jeśli prawe - w lewo. Dzięki temu zabezpieczamy wrażliwe uszko malca przed bezpośrednim spływaniem wody lub soli fizjologicznej wprost do kanału słuchowego (co, jak wcześniej wspominaliśmy, może grozić infekcją bakteryjną).
Krok drugi
Wycieramy do wewnątrz W przypadku przecierania powiek, bardzo ważne jest zachowanie właściwego kierunku ruchu - od skroni w stronę wewnętrznego kącika oka. Równie istotne jest przestrzeganie zasady: jeden ruch = jeden wacik. Dzięki temu unikamy roznoszenia bakterii wzdłuż całej powieki (co grozi infekcją). Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się bowiem w samych kącikach oka.
Oczyszczamy nosek
Krok pierwszy
Rozpuszczamy wydzielinę Nosek, podobnie jak uszka, myjemy tylko na zewnątrz. Maluch sam oczyszcza jego wnętrze podczas kichania. Jeżeli szkrab ma katar, można wcześniej delikatnie wpuścić mu do noska niewielką ilość soli fizjologicznej. Potem zwilżonym płatkiem higienicznym przecieramy okolice noska. Nie należy uciskać jego skrzydełek (zwłaszcza obu naraz), bo to bardzo niepokoi malca.
Krok drugi
Usuwamy resztki brudku Jeżeli jest taka potrzeba, pozostałości wydzieliny można zebrać za pomocą patyczka higienicznego (zawsze takiego, który ma szeroką nasadę). Wpychanie do nosa patyczka czy wsuwania do noska zwiniętej chusteczki higienicznej może doprowadzić do uszkodzenia delikatnej śluzówki. Na koniec nosek można osuszyć czystą chusteczką.