Reklama

Lista symptomów, która świadczyć może o tym, że jesteś w ciąży

Brak okresu jest jednym z najbardziej oczywistych objawów ciąży i chyba najbardziej znany wśród społeczności. Ciąża to stan kiedy zapłodnione jajeczko jest powodem sygnału dla organizmu, aby zaprzestał „wymiany” wyściółki wewnętrznej macicy. W tym momencie krew matki staje się medium karmiącym rozwijające się dziecko. Jednak wcale nie musi to być pierwszą oznaką ciąży! Niektóre kobiety doświadczają miesiączek nawet po zapłodnieniu, więc brak okresu nie koniecznie musi oznaczać ciążę. Wiele kobiet cierpi z powodu nieregularnych okresów, więc mogą one występować w przypadkowym czasie. Inną przyczyną może być też duża ilość stresu, różne leki, hormony czy też środki antykoncepcyjne.

Wrażliwe, opuchnięte lub też delikatne piersi

Wzrost hormonów może powodować, że piersi mogą puchnąć lub boleć już nawet tydzień po zapłodnieniu! To jest czas kiedy nawet testy ciążowe nie dadzą Ci obiektywnych wyników.

Zmęczenie

W ciągu pierwszych kilku tygodni dziecko rośnie i zamienia się w zdumiewająco dużym tempie. Wszystkie te procesy potrzebują niezwykle dużych pokładów energii, która oczywiście pobierana jest z organizmu matki. Może to być najbardziej prawdopodobna przyczyna przewlekłego zmęczenia.

Częste oddawanie moczu

Podczas ciąży w organizmie matki wykonują się miliony rożnych procesów, dziecko jako organizm żywy również w pewien sposób musi wykonywać funkcje fizjologiczne. Sumą tego wszystkiego może być potrzeba częstego oddawania moczu. Można śmiało zrzucić winę na hormony ciążowe.

Reklama

Poranne mdłości

Jest to objaw, który zasługuje na zaliczenie do grona klasyków. Objaw ten może pojawiać się już kilka tygodni po zapłodnieniu. U wielu kobiet objaw ten może w ogóle nie wystąpić, a u innych występuje w porannych godzinach, a nawet w nocy !

Obrzydzenie do jedzenia

Jest to ściśle związane z nudnościami, szczególnie aktywne w pierwszym trymestrze ciąży. Niektóre kobiety poprzez uczucie mdłości mają dużą niechęć do jedzenia.

Zwiększony apetyt

Alternatywnie dla poprzedniego punktu, część kobiet jest ciągle głodna przez pierwszy trymestr ciąży. Twoje dziecko rośnie i rozwija się dynamicznie w czasie pierwszego trymestru. Twój organizm może potrzebować więcej składników odżywczych i kalorii, aby wspomóc ten szybki wzrost. Dobre, zrównoważona dieta jest szczególnie ważna właśnie w tym okresie czasu.

Skurcze

Chociaż nie jest to zjawisko powszechne występujące o każdej kobiety, to jednak występuje. Najczęściej dzieje się to dzień lub dwa po zapłodnieniu. Są one znane pod naukową nazwą skurczów implantacji. Zdarzają się, kiedy zapłodnione jajo osadza się na ściance macicy. Ciepła kąpiel, delikatny masaż itd. Może pomóc złagodzić to uczucie. Zapytaj lekarza zanim przyjmiesz leki przeciwbólowe takie jak paracetamol oraz ibuprofen ( który według dużej części naukowców jest szkodliwy jeśli jest przyjmowany regularnie ) jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży.

Krwawienie

Implantacja może czasami powodować plamienie w postaci niewielkiej ilości krwi na bieliźnie. Małe sporadyczne ilości krwi występują u większości kobiet w ciąży i nie są niczym niepokojącym. Jeśli uważasz, że jesteś w ciąży i obserwujesz duże ilości jasnoczerwonej krwi, skontaktuj się z lekarzem.

Zaparcia

No i znowu przyszedł czas obwinić za cos hormony ciążowe. Kiedy jesteś w ciąży, Twoje trawienie jest spowolnione, a to może być przyczyną wzdęć oraz nieprzyjemnych zaparć. Pokarmy bogate w błonnik, takie jak płatki owsiane, brązowy ryż, soczewica oraz zielone warzywa liściaste mogą pomóc złagodzić te dolegliwości. Pamiętaj także, aby pić duże ilości wody!

Obrzęk okolic intymnych

Zwiększony przepływ krwi w organizmie może powodować puchnięcie oraz ciemniejsza barwa oraz zwiększona wrażliwość okolic intymnych. Chociaż często zdarza się to również w późniejszym okresie ciąży.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy