Reklama

Mama wraca do pracy - jak przygotować do tego maluszka?

Wprowadzanie w życie zmian oraz rozłąka z dzieckiem będzie dużo łatwiejsza i dla niego, i dla ciebie, gdy... zaplanujesz wszystko dużo wcześniej.

Moment, w którym decydujemy się na powrót do pracy, to początek domowych narad nad tym, komu powierzyć opiekę nad dzieckiem, i na ile godzin. Warto wówczas przeanalizować swoją sytuację i kierować się przede wszystkim dobrem maluszka. Im jest on młodszy, tym lepiej dla niego, by został w domu z babcią lub nianią. To, że mama opuszcza go na kilka godzin już i tak jest dla niego ogromnym stresem.

Przekaż rytuały

Dobrze jest przekazać babci, niani do jakiego rytmu dnia dziecko jest przyzwyczajone. Pora snu, jedzenia, zabawy na dworze. Dzięki temu maluch nie będzie miał tylu szokujących zmian na raz. Ważne, by obserwować jak reaguje on na osobę, z którą zostaje. Czy ją lubi i chętnie się bawi. Jeśli tak, to możesz przestać się martwić. Dobrym pomysłem na pierwszy dzień jest sporządzenie pisemnej instrukcji dla opiekunki: gdzie znajdują się ubranka, pieluszki, jedzenie, zabawki. Koniecznie zostaw jej swój numer telefonu, by w razie potrzeby mogła się skontaktować.

Reklama

Złagodź ból rozstania

Żeby dziecko nie poczuło się przez ciebie nagle opuszczone, dobrze jest, abyś stopniowo je oswajała z przyszłą opiekunką, nawet, gdy to będzie znana mu już babcia. Co najmniej przez kilka dni bądźcie obydwie razem z dzieckiem. Potem stopniowo zacznij przyzwyczajać maluszka do swojej nieobecności. Na początku do krótszych 15-minutowych rozstań, z czasem aż do kilkugodzinnych, zbliżonych do czasu pracy. Im dziecko jest młodsze, tym łatwiej zniesie rozstanie. Specjaliści twierdzą, że maluszek (do 7. miesiąca życia) jest na takim etapie rozwoju emocjonalnego, że szybciej zaakceptuje nową sytuację i nowe osoby niż 2-3-latek.

Przyzwyczajaj do butelki

Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, pokarm może przygotowywać niania. Jeśli karmisz piersią - pora, byś zaczęła korzystać z laktatora i odciągała pokarm podawany potem w butelce. Niektóre mamy mają problemy z odciąganiem pokarmu, dlatego warto zacząć to robić już na miesiąc przed powrotem do pracy.

Dawaj dużo ciepła i miłości

Twój powrót do pracy to najlepszy moment, aby podzielić się obowiązkami domowymi z innymi. Najważniejszy jest czas, który spędzasz z dzieckiem po powrocie z pracy. Zabawy, czytanie, kąpiel, przytulanie... To jest ważne i potrzebne dziecku. Niech czuje, że mamusia do wieczora jest teraz tylko dla niego. Tobie zresztą to też jest potrzebne, byś nie miała poczucia, że tracisz kontakt z pociechą.

Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy