Mój mały geniusz
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było utalentowane, świetnie się uczyło i odnosiło sukcesy.
Już od wieku niemowlęcego obserwujemy, czym interesuje się nasze dziecko i chcemy te zainteresowania rozwijać. Ale "mądre" dziecko wymaga "mądrych" rodziców, którzy dają pozytywne wsparcie i wspomagają rozwój a nie zmuszają do niczego - twierdzi psycholog dziecięcy, Joanna Kosarzewska - Wakar.
Gość Czaterii przekonywała, że najważniejsza jest obserwacja dziecka, tego co mu sprawia przyjemność. Talent może być zarówno dziedziczony, jak i rozwijać się niezależnie od uzdolnień rodziców.
Jeśli nasze dziecko jest jeszcze malutkie powinniśmy obserwować rozwój jego twórczości i poprzez zabawę towarzyszyć mu w czynnościach, które pomagają rozwinąć ten talent.
W wieku przedszkolnym warto dziecko zapisać na zajęcia, które kształtują zdolności i predyspozycje. Często się zdarza tak, że dziecko ma bardzo różne zainteresowania i np. przez tydzień zajmuje się jedną rzeczą, w następnym tygodniu czymś innym - Dlatego rodzice powinni mu dać czas i podążać za dzieckiem . Może będzie w przyszłości wybitne w wielu dziedzinach. Ważne, żeby robiło to, co lubi - mówiła podczas czata Joanna Kosarzewska-Wakar.
Jeśli chodzi o sport czasami dziecko chętnie uczęszcza np. na lekcje pływania. I nagle zaczyna być zniechęcone - może to oznaczać, że doszło do przetrenowania i dziecko czuje się zmęczone.
Duża odpowiedzialność spoczywa także na wychowawcach w przedszkolu i szkole. - Mało jest metod rozpoznania szczególnych zdolności u dzieci, które mogą być użyte przez nauczycieli. Najlepszym sposobem pozostaje wciąż obserwacja. Ważne, by nauczyciel czujnie obserwował w jakim kierunku idą zdolności jego uczniów i twórczo prowadził zajęcia.
Joanna Kosarzewska-Wakar przestrzega, żeby z nauką języka obcego poczekać do chwili, gdy dziecko zacznie w miarę sprawnie posługiwać się językiem rodziców. Można wcześniej próbować uczyć, ale tylko poprzez zabawę.
Zainteresowania literackie można rozwijać poprzez czytanie książek razem z rodzicami, chodzenie do kina i teatru oraz zachęcanie do samodzielnego tworzenia różnych form literackich. - Ogólnie zajęcia teatralne także bardzo rozwijają. Warto też dobierać repertuar adekwatny do wieku dziecka. Bycie na scenie daje możliwość przeżywania różnych emocji bezpiecznie, bo "na niby" - przekonywała rodziców psycholog.
Jednak każdy rodzic musi pamiętać o jednej podstawowej sprawie. Żadne dodatkowe zajęcia nie zastąpią uwagi rodziców i czasu przez nich poświęconego dziecku. Dlatego ważne, aby pozwolić dziecku rozwijać talenty, ale także spędzać z nim dużo czasu.