Największy ruchomy dinozaur na świecie pojawił się w Polsce!
Po ponad 99 milionach lat pojawił się w małopolskim Zatorze. Mowa tutaj o największym na świecie ruchomym dinozaurze na świecie. 21 kwietnia 2018 roku w Parku Rozrywki Zatorland będzie miała miejsce premiera największego na świecie ruchomego dinozaura - Argentynozaura!
Argentynozaur to atrakcja na skalę światową - ruchomy dinozaur ma imponujące rozmiary. Liczy sobie 35 m długości oraz 9 m wysokości.
Argentynozaur (Argentinosaurus) oznacza tyle co "argentyński jaszczur", bądź "srebrny jaszczur". Jest największym znalezionym dinozaurem należącym do grupy zauropodów z rodziny tytanozaurów. Żył w okresie środkowej kredy na terenie dzisiejszej Argentyny. Szacuje się, że ważył około 80-100 ton przy wysokości 13 metrów i długości 44 metrów. Liczne źródła podają, że dzięki powietrzu, które wypełniało jego puste kości i żebra, mógł osiągać tak duże wymiary. Argentynozaur był jednym z największych dinozaurów lądowych w historii ziemi.
Skamieniałości roślinożernego dinozaura odnalazł w 1987 roku na terenie Argentyny Guillermo Heredia, który początkowo uznał jego kości za skamieniałe pnie drzew.
Argentynozaury żyły w stadach składających się z około 30 osobników. Skamieniałe odciski łap, które odnaleziono u różnych gatunków zauropodów wskazują na to, że duże liczby dinozaurów przemieszczały się wspólnie w tym samym kierunku. Mniejsze i młodsze zwierzęta znajdowały się w środku grupy, dzięki czemu zyskiwały one ochronę przed dinozaurami drapieżnymi. Kiedy w pobliżu nie znajdowało się żadne niebezpieczeństwo, stada zauropodów rozpraszały się w poszukiwaniu pożywienia. Musiały być jednak cały czas być czujne na czyhające zagrożenie.
Argentynozaur połykał kamienie (tzw. Gastrolity), które jak "młyńskie żarna" miażdżyły pokarm. Miały one za zadanie ułatwić strawienie jedzenia, gdyż jego zęby i szczęka nie były dostosowane do gryzienia i żucia pokarmu. We współczesnym świecie kury również połykają kamyki, aby móc strawić pożywienie.
Argentynozaury potrzebowały dużych ilości pożywienia. Długie szyje umożliwiały im dosięganie do pokarmu roślinnego. Z kolei długi ogon stanowił równoważnię dla pozostałej części ciała, jak również służył do obrony.
Paleontolodzy odnaleźli zaledwie 8 proc. szkieletu Argentynozaura. Zachowały się kręgi grzbietowe, fragment kości udowej, kość strzałkowa oraz kość krzyżowa.
Argentynozaur był jednym z największych dinozaurów, jakie kiedykolwiek żyły na świecie. Potrafił sięgnąć głową piątego piętra.
Już 21 kwietnia 2018 r. w Parku Rozrywki Zatorland odbędzie się premiera największego na świecie ruchomego dinozaura - Argentynozaura!
Prehistoryczny olbrzym ma 9 metrów wysokości i aż 35 metrów długości. Od 21 kwietnia, każdy odwiedzający Zatorland może podziwiać jego ogrom.