Reklama

​Nielubiana, choć tak pożyteczna

Każdy, kto choć raz wybrał się na łąkę, na pewno poparzył się pokrzywą. Uważana za niewygodny chwast ma szereg cennych właściwości.

Substancje zawarte w pokrzywie

Roślina ta zawiera magnez, fosfor, wapń, sód, krzem, potas, jod, żelazo i siarkę. Jest także bogata w witaminy A, B2, C i K. Zawiera olejki eteryczne, sole mineralne, serotoninę, histaminę, karotenoidy czy flawonoidy.

Właściwości lecznicze

Od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Uznawana jest, jako doskonałe zioło uspokajające i wzmacniające. Warto pić sok ze świeżych pokrzyw lub poza sezonem z ususzonych liści. Napar z pokrzywy uznawany jest też za pomocny w leczeniu artretyzmu i ze względu na właściwości moczopędne, kamicy nerkowej. Niektórzy upatrują w pokrzywie źródła naturalnego antybiotyku.

Reklama

Dodając drobno pokrojone liście do sałatek można poprawić przemianę materii i zwiększyć apetyt. Znana jest z właściwości oczyszczających i korzystnego wpływu na prace trzustki, żołądka i wątroby.

Pokrzywa ma działanie bakteriobójcze. Dlatego przy schorzeniach skóry zaleca się jej przemywanie i okłady liśćmi. Można z niej zrobić płukankę do ust. Sprawdzone jest też jej działanie przeciwłupieżowe, dlatego można spotkać ją w szamponach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pokrzywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy