Niezdrowe dzieci pracujących matek
Według "Journal of Epidemiology and Child Health" dzieci, których matki pracują zawodowo, rzadziej prowadzą zdrowy tryb życia niż dzieci matek, które "zostają w domu".
Badania, przeprowadzone przez Institute of Child Health, objęły ponad 12 500 pięciolatków. Ich matki pytano o godziny pracy, co je ich dziecko i jak spędza czas. Brano również pod uwagę poziom wykształcenia matek oraz czynniki socjoekonomiczne.
Okazało się, że dzieci matek pracujących zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze godzin były mniej aktywne i częściej niezdrowo się odżywiały, na przykład piły słodzone napoje między posiłkami i spędzały więcej czasu przed telewizorem bądź komputerem. Dzieci pracujących matek częściej też były dowożone do szkoły, zamiast jechać tam na rowerze czy iść pieszo.
Nawet dzieci matek, których godziny pracy były elastyczne prowadziły mniej zdrowy tryb życia w porównaniu z dziećmi matek niepracujących.
Co trzecia matka nie pracowała po urodzeniu dziecka, jednak te, które nadal pracowały, spędzały w pracy średnio 21 godzin tygodniowo.
Wcześniej ta sama grupa dzieci była oceniana w wieku trzech lat - okazało się, ze dzieci pracujących matek były częściej otyłe lub miały nadwagę. Eksperci chcą przeprowadzić badania także w innych grupach wiekowych. W Wielkiej Brytanii pracuje około 60 procent matek, mających dzieci w wieku poniżej pięciu lat.
BBC przytacza komentarz Sally Russell z internetowej grupy Netmums - "Tak wiele matek nie ma obecnie wyboru i musi pracować, do czego aktywnie zachęca także polityka rządu, że trudno powiedzieć, co matki mogłyby zrobić, aby poprawić ten stan rzeczy". Kierująca badaniami prof. Catherine Law wyjaśniła, że z badań nie wynika, aby matki nie miały pracować - powinno się raczej wdrażać odpowiedni programy, wspierające rodziców.