Od ciąży do porodu i ustabilizowanego karmienia
Twoja przygoda z macierzyństwem zaraz się rozpocznie. Chcesz, by karmienie piersią było jej częścią? Przygotuj się na wyjątkowy i piękny, ale nie zawsze łatwy czas i wykorzystaj sposoby, które pozwolą Ci przezwyciężyć ewentualne problemy z laktacją i karmić maluszka jak najdłużej.
Obchodzony właśnie Światowy Tydzień Karmienia Piersią (World Breastfeeding Week) ma na celu upowszechnienie karmienia piersią i zwrócenie uwagi na ważne aspekty i korzyści z tego wynikające. Philips Avent już od ponad 30 lat wspiera rodziców w ich wyborze związanym z karmieniem, a przy okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią pomaga zaplanować Twoją przygodę z karmieniem mlekiem mamy, byś mogła karmić jak najdłużej.
Przygotowanie do karmienia piersią
Karmienie piersią zapewnia dziecku najlepszy życiowy start, dlatego zgodnie z rekomendacją WHO przez sześć pierwszych miesięcy życia niemowlęcia należy karmić je wyłącznie naturalnie. Dlaczego? Mleko mamy w ciągu tych pierwszych miesięcy dostarcza maluszkowi wszystkich składników odżywczych i wystarczającą ilości energii niezbędnej do zdrowego rozwoju, a także chroni przed infekcjami i zmniejsza u dziecka ryzyko takich dolegliwości jak cukrzyca czy astma.
Mleko mamy nie wymaga też dodatkowych nakładów finansowych, jest zawsze ciepłe i gotowe do podania w każdej chwili. Karmienie piersią niesie za sobą również wiele korzyści dla mamy. Zmniejsza zarówno ryzyko występowania niektórych chorób, jak i przyśpiesza odzyskiwanie formy po porodzie. Kobiety karmiące piersią są spokojniejsze i bardziej cierpliwe, gdyż oksytocyna, która wydziela się podczas karmienia, ma działanie uspokajające, obniża lęk i zmniejsza agresję. Karmienie piersią to również świetny sposób na budowanie więzi z dzieckiem. Niestety, pomimo tych oczywistych zalet karmienia piersią, tylko 2/5 niemowląt na świecie karmionych jest wyłącznie piersią przez 6 pierwszych miesięcy swojego życia, a 60 proc. kobiet, które karmią piersią, przerywają wcześniej niż tego chcą.
Jeszcze w czasie ciąży dobrze więc zaopatrzyć się w akcesoria, które po porodzie ułatwią karmienie. Wybierz lub kup laktator, muszle i wkładki laktacyjne oraz osłonki silikonowe, by nie zostawiać tego ważnego wyboru tacie. Jednorazowe wkładki laktacyjne, na dzień i na noc zapobiegną wyciekaniu pokarmu na ubrania, zapewniając poczucie suchości. Z kolei osłonki na piersi SCF156 wykonane z bardzo miękkiego silikonu bez zapachu i smaku chronią brodawki sutkowe przed podrażnieniem i pękaniem spowodowanym karmieniem piersią, a ich motylkowy kształt zapewni dziecku większy kontakt z piersią podczas karmienia.
Zawczasu w karmieniu piersią może pomóc także Niplette, czyli produkt do niechirurgicznej korekcji płaskich lub wklęsłych brodawek. Niplette delikatnie zasysa brodawkę sutkową do niewielkiego, plastikowego pojemnika w kształcie naparstka. Po kilku tygodniach użytkowania można uzyskać efekt trwałej korekcji.
Nie zawsze łatwe początki
Bardzo często, by rozpocząć karmienie wystarczy jedynie przytrzymać dziecko w wygodnej do karmienia pozycji, a ono samo będzie wiedziało, co dalej robić. Jednak karmienie piersią, chociaż naturalne, nie zawsze przychodzi bez trudu. Dlatego karmiącej mamie potrzebne jest wsparcie. Czasami wystarczą sprawdzone metody przekazywane z pokolenia na pokolenie, innym razem pomoc profesjonalnej konsultantki laktacyjnej oraz urządzenia i akcesoria wspomagające laktację. Badania pokazują, że kobiety są bardziej skłonne do zaprzestania karmienia piersią, jeśli nie mają praktycznego wsparcia medycznego.
Co możesz zrobić, gdy pojawią się pierwsze problemy z laktacją? Jeśli masz problem z ilością pokarmu, przede wszystkim postaraj się zrelaksować. Zostało udowodnione, że ilość pokarmu i jego przepływ jest ściśle związany z Twoim samopoczuciem i poziomem stresu. Najlepiej znajdź więc spokojne miejsce i przed karmieniem spróbuj przez 10-15 minut wykonywać ćwiczenia oddechowe. Możesz też włączyć ulubioną spokojną muzykę. Częste przystawianie maluszka do piersi stymuluje produkcję pokarmu, więc im częściej będziesz go karmić, tym więcej mleka będziesz miała. Jeśli jednak karmienie maluszka jest dla Ciebie zbyt bolesne lub pokarm nadal nie płynie, skorzystaj z laktatora.
Dzięki wyjątkowej konstrukcji laktatorów Philips Avent z unikalnym kształtem i krótką szyjką mleko z piersi trafia bezpośrednio do butelki, nawet jeśli siedzisz prosto. Oznacza to, że możesz siedzieć wygodniej podczas używania laktatora i nie musisz pochylać się do przodu, aby cały pokarm znalazł się w butelce. Wygodna pozycja i odprężenie podczas odciągania pokarmu w naturalny sposób sprawiają, że mleko łatwiej wypływa. Dodatkowo nakładka masująca z miękkimi płatkami daje wrażenie ciepła w kontakcie ze skórą, co pomaga się odprężyć i uzyskać więcej pokarmu. Dostępne są różne modele laktatorów: laktator manualny z serii Natural z butelką lub pojemnikiem na pokarm, laktator elektryczny z serii Natural i podwójny laktator z serii Natural.
Laktator elektryczny będzie idealny dla mam, które często odciągają pokarm i chcą to robić bez wysiłku, tylko za dotknięciem przycisku. Z kolei podwójny laktator elektryczny umożliwia odciąganie większej ilości pokarmu w krótszym czasie. Nowe ulepszone modele laktatorów elektrycznych Philips Avent gwarantują dyskrecję i ciche odciąganie w każdej sytuacji i o każdej porze dnia i nocy. Dodatkowo laktatory elektryczne Philips Avent są dwufazowe: mają tryb stymulacji wypływu mleka i głębokiego odciągania, a dzięki kilku ustawieniom siły ssania można ja dopasować do indywidualnych potrzeb.
Karmić jak najdłużej
WHO zaleca karmienia piersią także podczas rozszerzania diety, do 2 roku życia dziecka i dłużej. Nie zawsze jest to jednak takie proste.
1 na 5 mam w Stanach Zjednoczonych i 1 na 10 mam w Europie, przestaje karmić, kiedy wraca po urlopie macierzyńskim do pracy. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na kontunuowanie karmienia mlekiem własnym, zgodnie z polskim kodeksem pracy, mamie pracującej co najmniej 6 godzin dziennie przysługują dwie przerwy na karmienie, każda po 30 minut. Możesz więc wyjść z pracy, by nakarmić dziecko, połączyć przerwy i wyjść godzinę wcześniej lub ktoś może Ci przynieść maluszka.
Twoim sprzymierzeńcem będzie także laktator elektryczny Philips Avent, dzięki któremu wygodnie odciągniesz pokarm oraz woreczki i pojemniki do przechowywania pokarmu. Mleko podane w butelce przez tatę, babcię lub opiekunkę będzie nadal najlepiej odpowiadało potrzebom Twojego maluszka. Dodatkowo butelki Philips Avent Natural sprawiają, że karmienie mieszane lub przejście do karmienia butelką staje się łatwiejsze zarówno dla mamy, jak i niemowlaka. Butelki mają szeroki smoczek, który kształtem przypomina kobiecą pierś, przez co sprawiają, że dziecko ssie z butelki w niemal identyczny sposób jak z piersi mamy.