Okład i... po bólu!
Przyniesie natychmiastową ulgę maluchowi, który uderzył się w nóżkę lub ma obrzęk w miejscu po szczepieniu.
Drobne kontuzje, bolesne odczyny po szczepieniu, zranienia czy użądlenia przez owady to częste przypadłości u maluchów. Nie z każdą musisz od razu biec do pediatry. Czasami wystarczy, że przyłożysz dziecku zwykły okład. Zadziała szybko i - co najważniejsze - skutecznie. Przeczytaj, w jaki sposób możesz samodzielnie przygotować kompresy na typowe dziecięce dolegliwości.
Rozgrzewający
Pomogą podczas ataków kolki, bólach brzuszka (po konsultacji z lekarzem!), przy przemarznięciu. U maluchów najlepiej sprawdza się termofor. Powinnaś napełnić go gorącą wodą (temp. nie może przekraczać 60°C) w ilości ok. 2/3 lub 1/2 pojemności. Po nalaniu wody ułóż termofor płasko, by się odpowietrzył i w tej pozycji zakręć korek. Sprawdź, czy woda nie wycieka, owiń w ręcznik i przyłóż maluszkowi na bolące miejsce.
Z Rivanolu
Szybko wyleczy zakażenia ropne błon śluzowych i skóry, otarcia naskórka oraz oparzenia.
Jałowy gazik musisz nasączyć roztworem z Rivanolu, przyłożyć na ranę i zawiązać bandażem. Podobnie postępuj, gdy masz w domowej apteczce Rivanol w postaci żelu (np. Rivel) - posmaruj nim zakażone miejsce, przyłóż gazik i zabezpiecz opatrunek bandażem.
Chłodzący
Łagodzi ból, działa przeciwobrzękowo, obniża gorączkę, ogranicza stan zapalny i krwawienie.
Kup gotowy kompres w aptece lub przyłóż dziecku lód (koniecznie zawiń go w ręcznik!). Flanelę, płótno lub ręcznik możesz też zanurzyć w zimnej wodzie i po wyciśnięciu przyłożyć malcowi na bolące miejsce. Wtedy zmieniaj go co 2-3 minuty przez ok. 0,5-1 godzinę.
Z cebuli
Stosuj przy kaszlu, zapaleniu oskrzeli, użądleniach owadów (sok neutralizuje jad), zwichnięciach.
Plasterki cebuli włóż do woreczka z gazy. Do garnka wlej trochę wody i przykryj pokrywką, ale odwróconą. Umieść na niej woreczek i ogrzej z dwóch stron. Przyłóż okład, uważając, by nie poparzyć malca. Przykryj go ręcznikiem i obwiąż np. bandażem. Jeśli szkrab został użądlony, na rankę połóż gruby plaster surowej cebuli.
Z soli kuchennej
Świetnie łagodzi bóle mięśniowe. 250-300 g soli (jak najgrubszej) rozgrzej w emaliowanym rondlu lub na patelni - powinna być ciepła, ale nie gorąca. Następnie wsyp ją do lnianego woreczka i przyłóż do bolącego miejsca. Kompres trzymaj tak długo, aż sól wystygnie, a po zdjęciu bolące miejsce owiń lub dobrze przykryj szalem z wełny.
Z sody oczyszczonej
Zmniejsza obrzęk, uśmierza ból i stan zapalny po szczepieniu lub drobnym skaleczeniu (np. drzazgą). Aby go przygotować, płaską łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w szklance przegotowanej wody. Następnie zmocz w roztworze kawałek płótna lub gazę, wyciśnij i przyłóż dziecku. Pozostaw do wyschnięcia. Nie obwiązuj go jednak ceratą, bo możesz uszkodzić skórę.
Z korzenia pietruszki
Doskonale pomaga przy obrzękach, bólach stawów oraz mięśni. Okłady można robić albo ze świeżo wyciśniętego soku, albo z naparu. Aby przygotować napar, 2-3 łyżki świeżych lub suchych, rozdrobnionych korzeni zalej 2 szklankami wrzącej wody, odstaw na 20 minut, a następnie przecedź. Zmoczony w naparze lub soku gazik przyłóż na 30-45 minut.
Z Altacetu
Przyniesie ulgę przy stłuczeniach, obrzękach stawowych, pourazowych, lekkich oparzeniach. l Tabletkę Altacetu rozpuść w 1/4 szklanki przegotowanej wody. W roztworze zmocz gazik i przyłóż do bolącego miejsca. Jeśli masz preparat w postaci żelu, nanieś go na bolące miejsce 3-4 razy dziennie i przyłóż gazik. Okład pozostaw do wyschnięcia. Nie zabezpieczaj go ceratką, bo możesz uszkodzić skórę malca.