Reklama

Opłakane skutki palenia w ciąży

Według badań zaprezentowanych na konferencji towarzystwa Neurobiologicznego w San Diego, ekspozycja na nikotynę w łonie matki prowadzi do zmniejszenia liczby komórek macierzystych i zmian plastyczności synaptycznej w hipokampie rozwijającego się płodu.

Naukowcy uważają, że zmiany te mogą być przyczyną problemów behawioralnych, takich jak ADHD, występujących u dzieci, których matki paliły podczas ciąży.

Dojrzałe komórki macierzyste w hipokampie - strukturze mózgu odpowiadającej za pamięć i uczenie się - przez cały czas ulegają podziałom, w wyniku czego powstają nowe komórki.

Podczas badań na szczurach naukowcy z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham wykazali, że nikotyna, na której działanie narażony jest płód, wpływa na produkowanie mniejszej liczby owych komórek. Jak podkreśla autor badań dr Robin Lester, może to wyjaśniać, dlaczego dzieci kobiet palących w ciąży mają częściej problemy z uczeniem się, cierpią na deficyty poznawcze, ADHD oraz są bardziej narażone na uzależnienia.

Reklama

Obecnie z raportów Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że około 20 proc. kobiet nie rezygnuje z nałogu, zachodząc w ciążę.

Zdaniem naukowców obserwacje te powinny dostarczyć kolejnych powodów do walki z nałogiem i zarazem stanowić ostrzeżenie dla kobiet spodziewających się dziecka. Zaznaczają zarazem, że badania powinny być powtórzone w warunkach, które bardziej przypominają zachowanie ludzi uzależnionych od nikotyny.

W tym celu w przyszłości nie będą regularnie podawać szczurom nikotyny, ale gryzonie będą mogły same nacisnąć dźwignię, kiedy będą chciały otrzymać substancję, od której się uzależniły.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: palenie tytoniu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy